Kupić źle, a wynająć jeszcze gorzej! Wynajem mieszkania jest coraz droższy

2021-12-02 12:12
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: Canva Zdjęcie ilustracyjne

Kredyty hipoteczne są droższe, coraz więcej Polaków nie stać na kupno własnego mieszkania i decyduje się na wynajem. Niestety także dla osób wynajmujących mieszkania nie mamy dobrych wiadomości. Ceny wynajmu mieszkania zaczynają rosnąć. W 11 na 16 zbadanych miast koszty najmu poszły w górę. W którym mieście cena za wynajem wzrosła, aż o 10% dowiecie się z artykułu.

Wynajem mieszkań – gdzie podrożało?

Ranking dotyczący cen wynajmu w listopadzie przedstawił Expander i Rentier.io. W podanych zestawieniach widać, że niestety ceny za najem mieszkań wzrosły niemalże w całym kraju. Zaskakującym jest fakt, że we wzrostach nie królują duże miasta jak Warszawa czy Kraków, ale te nieco mniejsze. W 16 badanych przez serwisy miastach, koszty najmu mieszkań w październiku były średnio o 5,7% wyższe, niż przed rokiem. Oczywiście podwyżki w różnych miastach są zróżnicowane. Wśród 11 miast, w których stawki za wynajem wzrosły w ciągu ostatnich 3 miesięcy, największy wzrost cen odnotowano w Rzeszowie i Częstochowie. W tych miastach koszt najmu podskoczył w omawianym okresie o prawie 10%. Z drugiej strony są miasta, w których koszty najmu w ciągu 3 miesięcy spadły o 9% – takim miastem jest Sosnowiec. Ponadto nieco mniej za najem zapłacimy w Łodzi (-3,7%), Katowicach (-2,6%), Bydgoszczy (-2,2%) i Gdańsku (-1,7%).

Raport Expandera i Rentier.io
Autor: fot. Expander.pl Raport Expandera i Rentier.io

Czy opłaca się kupować mieszkanie na wynajem?

Według raportu rentowność mieszkania kupionego pod wynajem mimo podwyżek cen najmu – spadła do 4,08%. Chociaż stawki za wynajem są średnio o 5,7% wyższe, niż przed rokiem, to jednak rentowność nowej inwestycji w mieszkanie pod wynajem nieco spadła. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że szybciej, niż stawki najmu rosły ceny mieszkań. W rezultacie rentowność netto, czyli po uwzględnieniu podatku i kosztów, spadła z 4,43% przed rokiem do 4,08%. Jest to wynik wyliczony przy założeniu, że mieszkanie o powierzchni 50 m² zostało zakupione bez udziału kredytu i że jest wynajmowane przez 12 miesięcy w roku. Jeśli np. przez miesiąc stoi puste, to wynik spada do 3,6%.

W większości miast rata za mieszkanie przewyższa obecnie koszt jego najmu. Osoby, które wcześniej kupowały mieszkanie na kredyt, a następnie wynajmowały je by dochód z najmuj pokrywał całość raty mogły liczyć na to, że część z kwoty za wynajem zostanie w ich kieszeni obecnie już tak nie jest. Przyczyną są podwyżki stóp procentowych. Stawka WIBOR 3M wzrosła z 0,24% do 1,99%, a WIBOR 6M z 0,32% do 2,33%. W rezultacie wpłynęło to na wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych. Dla przykładu rata kredytu na 300 000 zł na 25 lat opartego o WIBOR 3M wzrosła o 285 zł (z 1401 zł do 1686 zł). Eksperci ostrzegają też, że kredyt i inwestycja w mieszkanie na wynajem może przy obecnych warunkach na rynku przestać się opłacać.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze