Wykryto nowy wariant koronawirusa! XE rozprzestrzenia się szybciej niż Omikron!

2022-04-05 16:34
Wykryto nowy wariant koronawirusa! XE rozprzestrzenia się szybciej niż Omikron!
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Wykryto nowy wariant koronawirusa! XE rozprzestrzenia się szybciej niż Omikron!

Wykryto nowy wariant koronawirusa, który jest obecny m.in. w Wielkiej Brytanii! To tam potwierdzono właśnie kilkaset nowych przypadków. Wiadomo już, że XE rozprzestrzenia się szybciej niż odmiana Omikron. Jak możemy się nim zarazić?

- W Wielkiej Brytanii wykryto 637 przypadków nowego wariantu koronawirusa oznaczonego XE, który jest połączeniem dwóch podwariantów Omikronu - podała Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA).

Według wstępnych danych tempo rozprzestrzeniania się XE jest o 9,8 proc. większe niż w przypadku podwariantu Omikronu oznaczonego symbolem BA.2, czyli tzw. niewidzialnego podwariantu Omikronu, który z kolei rozprzestrzenia się nieco szybciej niż pierwotny BA.1. Podana przez UKHSA liczba przypadków dotyczy tylko Anglii i okresu do 22 marca włącznie.

Czytaj także: Szokujący rekord! Mężczyzna przyjął szczepionkę na COVID aż 87 razy. Miał sprytny powód!

Jak zaznaczyła jednak w rozmowie z gazetą "The Sun" prof. Susan Hopkins, główna doradczyni medyczna UKHSA, takie odmiany - nazywane rekombinantami, czyli będące połączeniem dwóch innych - zwykle wymierają "stosunkowo szybko". "Jak dotąd nie ma wystarczających dowodów, aby wyciągnąć wnioski na temat zdolności przenoszenia się, ciężkości choroby lub skuteczności szczepionki" - powiedziała.

Rekombinant XE został już wykryty także w Tajlandii i Nowej Zelandii. Światowa Organizacja Zdrowia, informując o nim, też wskazywała na większe o ok. 10 proc. tempo rozprzestrzeniania się, zastrzegła, że wymaga to dalszych badań.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Symbole najpopularniejszych pierwiastków chemicznych. Ósme pytanie wielu zaskoczy!

Pytanie 1 z 10
Podaj symbol tlenu
DIY: naczynia z terakoty.Jak pomalować zwykłe naczynia, by wyglądały na gliniane?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze