Sejm

i

Autor: Sejm

"Wybór Polska" - nowe koło w Sejmie! Założyli go posłowie, którzy opuścili PiS. Partia rządząca bez większości

2021-06-25 14:03

"Wybór Polska" to nowe koło, które powstało w Sejmie. Posłowie Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski ogłosili w piątek (25 czerwca), że opuszczają klub PiS i poinformowali, że powołają w Sejmie nowe koło. Tym samym, Prawo i Sprawiedliwość - przynajmniej formalnie - traci sejmową większość.

"Wybór Polska": nowe koło w sejmie

- Postanowiliśmy opuścić klub parlamentarny PiS i powołać własne, niezależne koło parlamentarne pod nazwą "Wybór Polska" - poinformował Girzyński na konferencji prasowej.

Posłanka Janowska oświadczyła, że jednym z powodów ich decyzji jest niezadowolenie z polityki energetycznej prowadzonej przez tę partię.

- PiS szło do wyborów z informacją, że energetyka konwencjonalna jest najważniejszą energetyką, że jest to polskie złoto, jest to bezpieczeństwo narodowe - w tej chwili odchodzimy od tego. To jest rzecz, z którą się nie zgadzam, nie chcę w tym uczestniczyć. Dalej chcę walczyć o energetykę - oświadczyła.

"Wybór Polska": kim są posłowie

Zbigniew Girzyński to poseł, który w styczniu zawieszony został w prawach członka partii rządzącej. Wszystko przez to, że zaszczepił się poza kolejnością. To oburzyło jego partyjnych kolegów - zwłaszcza, że głośno było wówczas o "aferze" wokół zaszczepienia poza kolejnością Krystyny Jandy i innych aktorów z jej teatru.

Małgorzata Janowska - jak podaje Gazeta Wyborcza - była w partii rządzącej "na cenzurowanym". Wszystko przez to, że głosowała przeciwko projektowi Nowego Ładu.

Arkadiusz Czartoryski to były prezydent Ostrołęki. Ma być wiceprzewodniczącym klubu.

Wraz z odejściem trójki posłów - Pis ma 229 głosów. Tym samym traci sejmową większość.

Raport z anteny 24.06, godz.10