Wojsko Polskie

i

Autor: włodi flickr.com Wojsko Polskie

Wojsko Polskie - na misje tylko żołnierze szczepieni przeciw COVID-19

2021-08-05 9:10

Do wszystkich kontyngentów wojskowych będą kierowani żołnierze i pracownicy, którzy posiadają uodpornienie przeciwko COVID-19; obecnie w Polskich Kontyngentach Wojskowych pierwszą dawką zaszczepionych jest 100 proc. żołnierzy, natomiast drugą 99,7 proc. - poinformowało PAP Dowództwo Operacyjne RSZ.

Na misje tylko po szczepieniu

Dowództwo Operacyjne RSZ, odpowiadając na pytania PAP, poinformowało, że obecnie w wszystkich PKW pierwszą dawką zaszczepionych jest 100 proc. żołnierzy, natomiast drugą 99,7 proc. "Ze względów bezpieczeństwa Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych określił, że do wszystkich kontyngentów wojskowych będą kierowani żołnierze i pracownicy, którzy posiadają uodpornienie przeciwko COVID-19" - napisano w odpowiedzi.

Jak wyjaśniono taka praktyka wynika z tego, że szpitale w miejscach stacjonowania PKW nie mają możliwości przyjęcia dużej liczby żołnierzy, gdyby zaszła potrzeba hospitalizacji w związku z dużą skalą zachorowań na COVID-19, chociażby ze względu np. na brak odpowiedniej ilości respiratorów. "Należy podkreślić, że życie i zdrowie żołnierzy traktowane jest zawsze priorytetowo, dlatego muszą być oni w pełni zaszczepieni" - podkreślono.

Wilfredo Leon po powrocie z igrzysk Tokio 2020

Żołnierze muszą być uodpornieni

Dowództwo przypomniało też, że od początku udziału polskich żołnierzy w misjach poza granicami państwa "istnieje określony kalendarz szczepień ochronnych" (także przeciwko innym niż Covid-19 chorobom). "Cała seria przyjmowanych szczepień ma na celu wyeliminowanie niepotrzebnych zagrożeń oraz zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego żołnierzom i pracownikom PKW. Ponadto jako sojusznicy jesteśmy również zobligowani wypełniać standardy określone przez właścicieli baz wojskowych oraz państwa, w których stacjonują polscy żołnierze" - wyjaśniono powody szczepień.

"Biorąc pod uwagę odporność zbiorową i wspomniane wymagania operacyjne wszyscy kierowani w rejon misji muszą posiadać uodpornienie przeciwko COVID-19 oraz zrealizować kalendarz sczepień" - dodano.

Poinformowano też, że obecnie żaden z żołnierzy z PKW nie jest rotowany do kraju, ze względu na Covid-19. Sytuacja dotycząca personelu cywilnego zatrudnionego w PKW jest taka sama jak w przypadku żołnierzy zawodowych - podano.

Szczepienia personelu kontraktowego jest dobrowolne

Jednocześnie Dowództwo zapewniło, że szczepienia personelu kontraktowego (rekrutowanego najczęściej z miejscowej ludności) w PKW jest dobrowolne. "Zainteresowanie szczepieniami wśród personelu kontraktowego jest ogromne i możliwe z nadwyżek szczepień w kontyngentach. Nie ma żadnego problemu w tym zakresie, aby trzeba było dokonywać jakiejkolwiek selekcji. Społeczeństwo lokalne w miejscach stacjonowania PKW jest świadome powagi sytuacji i odpowiedzialności zbiorowej. Nie miała miejsca sytuacja, aby z osobami z personelu kontraktowego, które nie zdecydowały się na szczepienie przeciwko COVID-19, były rozwiązywane umowy" - napisano odpowiadając na pytania PAP.

Dowództwo Operacyjne wyjaśniło też, że możliwość szczepienia personelu kontraktowego w PKW realizowana jest w ramach prowadzonej przez kontyngenty działalności pomocowej. "W walce z pandemią nie tylko dostarczamy takie wsparcie jak: maseczki, płyny dezynfekujące czy koncentratory tlenu, ale również z nadwyżek realizujemy szczepienie podmiotów cywilnych odpowiadających za zabezpieczenie pobytu kontyngentów w rejonie działań" - napisano.

Podkreślono też, że "każdorazowo donacje i możliwości szczepień spotkały z dużym uznaniem miejscowych władz i ludności, co jednocześnie przekłada się na bezpieczeństwo stanów osobowych PKW".

Zaangażowanie polskiego wojska

W maju tego roku wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz informował sejmową Komisję Obrony, że w ubiegłym roku średnioroczny poziom zaangażowania Sił Zbrojnych w misje utrzymywał się na poziomie ok. 3 tys. żołnierzy a Siły Zbrojne RP realizowały zadania mandatowe w 10 polskich kontyngentach wojskowych - pod koniec czerwca zakończyliśmy jednak misję prowadzoną przez PKW Afganistan, gdzie limit żołnierzy był ustalony na 400 osób.

W maju Skurkiewicz informował także, że na misiach zaszczepionych pierwszą dawką było ponad 95 proc. żołnierzy oraz pracowników cywilnych resortu a drugą blisko 30 proc

Źródło: PAP