szkoła

i

Autor: Pixaby

Do szkoły tylko ze specjalną przepustką. Bez niej poważne konsekwencje. Kary pieniężne to nie wszystko!

2021-09-01 9:27

Nowy rok szkolny w dobie pandemii koronawirusa wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Nie chodzi jednak tylko o dezynfekcję, czy zachowanie dystansu społecznego. W placówkach obowiązkowe będą też specjalne przepustki covidowe. Ich brak wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Kto musi się w nie zaopatrzyć?

Do szkoły tylko ze specjalną przepustką. Bez niej poważne konsekwencje. Kary pieniężne to nie wszystko!

Taka sytuacja będzie obowiązywać od 1 września we Włoszech. W życie wchodzi obowiązek posiadania przepustki Covid-19 przez wszystkich pracowników szkół. Pierwszym testem ich egzekwowania jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego będą trwające egzaminy poprawkowe.

Na mocy przepisów rządu każdy nauczyciel i pracownik personelu szkolnego musi mieć tzw. Green Pass, wystawiany na podstawie szczepienia, wyleczenia lub testu z ostatnich 48 godzin.

Raport z anteny 31.08, godz.10

Po pięciodniowej nieobecności w szkole z powodu braku przepustki zostanie zawieszona pensja. Przewidziano też kary finansowe dla dyrektorów za wpuszczenie do placówki osoby bez takiego dokumentu.

Nie jest nadal jasne, jak będą wyglądały kontrole, bo nie ma jeszcze specjalnie przeznaczonej dla szkół aplikacji, przy pomocy której można by prowadzić przepustki sanitarne. Na razie będzie stosowana ta, która używana jest w restauracjach przez ich załogi, gdy sprawdzają klientów przy wejściu.

Na kontrole w szkołach zgodził się we wtorek główny inspektor ochrony danych osobowych.

Obowiązek posiadania przepustek nie dotyczy uczniów, ale władze niektórych regionów już zapowiedziały stosowanie w szkołach podstawowych i gimnazjach szybkich testów na koronawirusa z próbek śliny.

Priorytetem jest otwarcie szkół i obecność uczniów w warunkach pełnego bezpieczeństwa- oświadczył szef Konferencji Regionów Massimiliano Fedriga.

Podczas gdy w szkołach trwają egzaminy poprawkowe i przygotowania do inauguracji roku w pierwszej połowie września, w środę w parlamencie Włoch zostanie złożona petycja z podpisami 25 tysięcy osób, które apelują o to, by nie uchwalać dekretu definitywnie zatwierdzającego nałożenie obowiązku przepustek Covid-19 na cały personel placówek oświatowych.

Sonda
Dni wolne od szkoły 2021/2022 - czy jest za dużo wolnego?