W sklepach zabraknie ryżu! Susza niszczy te cenne uprawy

2022-08-10 13:57
W sklepach zabraknie ryżu! Susza niszczy te cenne uprawy
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Risotto to znana i lubiana włoska potrawa. Można ją jeść zarówno w wersji mięsnej, jak i wegetariańskiej. Niestety, by ją przygotować potrzebujemy specjalnej odmiany ryżu. Najlepszy jest arborio lub carnaroli, oba są dostępne od ręki w większości marketów. To jednak ma się zmienić!

Miłośnicy Włoskiej kuchni mają powody do obaw. Popularne w do risotto odmiany ryżu arborio lub carnaroli, dostępne od ręki w większości marketów. To jednak ma się zmienić! Tegoroczna ciepła i sucha zima spowodowała, że w Alpach było mało śniegu. Niestety, to właśnie woda z roztopów zasila wiosną włoską produkcję ryżu. O problemie alarmowano już w marcu 2022. Na plantacjach udało się co prawda zasiać ryż, jednak na o 7% mniejszym obszarze niż rok temu. Niestety, sytuacja dalej się nie poprawia. Po suchej wiośnie nadeszło upalne lato. Fale gorąca dają o sobie znać, a rolnicy muszą oszczędzać wodę i decydować o ważności upraw.

Zabraknie ryżu na półkach

Mniejsza ilość wyprodukowanego ryżu sprawi, że mniej go trafi na sklepowe półki. Nie tylko będzie trudniej dostępny, lecz również znacząco wzrośnie jego cena. Rolnicy przygotowują się również na kolejne suche miesiące, a nawet lata. Co będzie dalej? Jeśli sytuacja będzie postępować w tak drastyczny sposób, to już niebawem niektóre gatunku roślin trzeba będzie przestać uprawiać. Zastąpią je te, które potrzebują do wzrostu mniej wody.

Kąpią się mimo zakazu w stawach na "krakowskich Malediwach". Uszkodzili rurę

Zabobony i przesądy w Polsce. Czy znasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 9
Gdy kobieta ładnie wygląda w ciąży to...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze