W czerwcu pojawi się NOWA SZCZEPIONKA przeciw COVID-19. Będzie częściowo produkowana w Polsce

i

Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

W czerwcu pojawi się NOWA SZCZEPIONKA przeciw COVID-19. Będzie częściowo produkowana w Polsce

2021-05-19 11:00

Jeszcze w czerwcu na polskim rynku ma być dostępna szczepionka przeciw COVID-19 firmy Novavax. Preparat, który pomaga w naszym kraju przygotować polska firma biotechnologiczna Mabion ma niebawem zostać dopuszczona do użytku przez Europejską Agencję Leków.

- Szczepionka Novavax w połowie czerwca może być zarejestrowana przez EMA. Jeżeli tak się stanie, to będzie kolejna szczepionka dostępna na terenie Unii Europejskiej i również w Polsce - poinformował minister Michał Dworczyk.

Polityk odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień poinformował, że 74 proc. Polaków powyżej 70. roku życia zaszczepiło się pierwszą dawką lub zarejestrowało na szczepienie pierwszą dawką, które nastąpi w najbliższych tygodniach. "Te statyki w grupie 70-79 lat są lepsze niż w grupie 80-89" - dodał.

Przekazał ponadto, że do tej pory 48 proc. osób pełnoletnich zarejestrowało się lub zaszczepiło się pierwszą dawką.

Dworczyk powtórzył, że teraz przechodzimy z czasów, gdzie największym wyzwaniem był dostęp do szczepionek, do okresu, gdzie najważniejsze będzie przekonywanie Polaków do szczepień.

Pytany, czy jednym z ułatwień będzie to, że każdy, kto zaszczepił się poza miejscem zamieszkania - mógł się teraz zaszczepić w swojej miejscowości, odpowiedział, że jest to jeden z pomysłów na zachętę.

Nowa szczepionka firmy Novavax będzie częściowo produkowana w Polsce w halach w Konstantynowie Łódzkim. Za ten proces ma odpowiadać polska firma biotechnologiczna Mabion, która w tym zakresie współpracuje z amerykańskim producentem szczepionki.

Wiemy, kto zastąpi Andrzeja Piasecznego w "The Voice Senior". Będziecie w szoku! To królowa polskiej sceny