Ustawa prezydenta nie spełnia kamieni milowych. Nie będzie pieniędzy z UE?

2022-06-30 17:20
Ustawa prezydenta nie spełnia kamieni milowych. Nie będzie pieniędzy z UE?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Ustawa prezydenta nie spełnia kamieni milowych. Nie będzie pieniędzy z UE?

Reforma wymiaru sprawiedliwości przedstawiona przez prezydenta Andrzeja Dudę nie spełnia kamieni milowych planu odbudowy - mówiła w Parlamencie Europejskim wiceszefowa KE Vera Jourova. To właśnie od spełnienia tzw. kamieni milowych Komisja Europejska uzależnia wypłaty w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Będą problemy z wypłatą pieniędzy?

Nie będzie pieniędzy w ramach KPO?

- Jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w postaci prawnie wiążących przepisach dotyczących sądownictwa odpowiadających warunkom z kamieni milowych nie wypłacimy pieniędzy - mówiła Jurova.

- Komisja zauważa, że przyjęta przez Polskę nowa ustawa znosząca Izbę Dyscyplinarną nie uchyliła kwestionowanych przepisów prawa o sądownictwie - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand. Jak wyjaśnił, "w szczególności nie usunęła przeszkód dla właściwych sądów do weryfikacji z urzędu wymogu niezawisłości" oraz "nie usunęła przepisu, który kwalifikuje tę weryfikację z urzędu jako przewinienie dyscyplinarne".

Czytaj także: KE zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy. Kiedy pieniądze trafią do Polski?

- Podzieliliśmy się tą obserwacją z Polską w kontekście realizacji Krajowego Planu Odbudowy. Nie jest to formalna ocena zgodności z kamieniami milowymi, ponieważ nie jesteśmy na tym etapie procedury. Polska nie wysłała wniosku o płatność, a umowa operacyjna, która jest warunkiem wstępnym jakiejkolwiek płatności, nie została jeszcze sfinalizowana - dodał Wigand.

Do sprawy odniósł się już premier Mateusz Morawiecki.

- Jak ktoś po aptekarsku będzie chciał mierzyć wskaźniki i cele - to oczywiście, że coś może nie pasować. My będziemy  walczyli o swoje racje. ja jestem dobrej myśli, że na przełomie tego i przyszłego roku pierwsze środki pojawią się na konkretne projekty - powiedział.

Także rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że Komisja nie wydała oficjalnego stanowisku, a słowa Jourovej to "wyłącznie wypowiedź jednej unijnej komisarz w czasie komisji w Europarlamencie".

KPO i kamienie milowe

Komisja Europejska jako warunek akceptacji KPO postawiła m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Nowelizacja ustawy o SN, wprowadzająca m.in. to rozwiązanie, została niedawno uchwalona przez parlament i podpisana przez prezydenta; wejdzie w życie 15 lipca.

17 czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy zatwierdziły państwa członkowskie UE. Decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu. Na razie nie wiadomo, kiedy pieniądze trafią do Polski. KPO zakłada, że Polska musi wdrożyć reformy dotyczące sądownictwa do końca czerwca, a to otworzy jej w lipcu drogę do złożenia wniosku o środki finansowe. Komisja będzie miała do dwóch miesięcy na ocenę tego wniosku.

Mam rodzinę w Rosji, która dla mnie już umarła. UkrAlina

QUIZ. Pamiętasz, kto prowadził te kultowe programy? "Bezludna wyspa", "Bar", "Szalone liczby"!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. To jeden z najbardziej znanych duetów w historii. Kto prowadził "Za chwilę dalszy ciąg programu"?
QUIZ. Pamiętasz, kto prowadził te kultowe programy? Bezludna wyspa, Bar, Szalone liczby oglądały miliony
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze