USA: ponad sto ofiar śmiertelnych huraganu Ian.  Trwają poszukiwania ocalałych

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

USA: ponad sto ofiar śmiertelnych huraganu Ian. Trwają poszukiwania ocalałych

2022-10-04 11:25

Liczba ofiar śmiertelnych huraganu Ian, który w zeszłym tygodniu uderzył we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, wzrosła do co najmniej 103, z czego większość osób zginęła na Florydzie, a kilka w Karolinie Północnej - podała agencja Reutera. Trwają poszukiwania ocalałych.

Dotychczas uratowano ponad 1600 osób w południowo-zachodniej i środkowej części Florydy - poinformowało w niedzielę biuro gubernatora stanu Rona DeSantisa. Na jednym z obszarów najbardziej dotkniętych skutkami huraganu, w mieście Fort Myers Beach leżącym w hrabstwie Lee, ekipy poszukiwawcze przeczesują gruzy z kolejnych domów.

Wedle przedstawicieli władz hrabstwa Lee nakaz ewakuacji został wydany, gdy tylko dowiedziano się, że terytorium znajduje się na trasie huraganu. Niektórzy mieszkańcy postanowili jednak pozostać w domach. W poniedziałek gubernator DeSantis bronił lokalnych władz, mówiąc, że obecnie należy skupić się na pomocy ofiarom i przestać "próbować rzucać oszczerstwa na ludzi, którzy wykonali najlepszą robotę, jaką mogli, posiadając niedoskonałe informacje".

Jak wynika z informacji portalu PowerOutage, rejestrującego dane o przerwach w dostawie prądu z zakładów energetycznych na świecie, w poniedziałek ponad 491 tys. domów i przedsiębiorstw na Florydzie nadal nie miało zasilania. Z powodu zniszczeń zasilanie może nie zostać przywrócone jeszcze nawet przez 30 dni - ocenił Roger Desjarlais, zarządca hrabstwa Lee.

Gubernator DeSantis przekazał, że Floryda współpracuje z szefem SpaceX, Elonem Muskiem, w celu wykorzystania satelitarnych usług internetowych Starlink, by przywrócić komunikację w stanie.

Huragan Ian uderzył we wschodnie wybrzeże USA w środę. Wiatr wiał z maksymalną prędkością 240 km/h. Według oceny lokalnych władz jedne z największych zniszczeń spowodowały napędzane wiatrem fale morskie.

Teksty chłopaków na podryw - czy potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 10
Czy jesteś może ratownikiem? Bo...
Poważna awaria na Grochowie. Robotnicy zerwali linię wysokiego napięcia na Siennickiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE