Uprowadzone ukraińskie dzieci mogą być nielegalnie przekazane Rosjanom

2022-05-08 13:50
MSZ: uprowadzone dzieci mogą być nielegalnie przekazane Rosjanom
Autor: Getty images MSZ: uprowadzone dzieci mogą być nielegalnie przekazane Rosjanom

Ukraińskie dzieci wywiezione nielegalnie na terytorium Rosji – w tym sieroty i te, których rodzice zginęli w wyniku rosyjskiej agresji – mogą zostać bezprawnie przekazane na wychowanie Rosjanom – poinformowało w niedzielę ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

„Szczególne zaniepokojenie budzi informacja o zamiarze rosyjskiego ministerstwa oświaty, by podpisać z okupacyjnymi rosyjskimi administracjami w obwodzie donieckim i ługańskim +umowy+, które pozwoliłyby przekazać nielegalnie deportowane z terytorium Ukrainy dzieci-sieroty rosyjskim rodzinom” – napisano w komunikacie MSZ, cytowanym przez agencje Interfax-Ukraina.

Resort podkreśla, że takie działania można zakwalifikować jako porwanie i wymagają one zdecydowanej reakcji wspólnoty międzynarodowej, a przede wszystkim kompetentnych organizacji międzynarodowych.

Ministerstwo zaapelowało do Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR), Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) oraz specjalnych przedstawicieli sekretarza generalnego ONZ ds. dzieci o podjęcie niezwłocznych działań, by ukraińskie dzieci powróciły na terytorium kraju.

Potrącenie dwójki pieszych na ul. Kamiennej w Bydgoszczy

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Coffee time is anytime - rozpoznaj najpopularniejsze sposoby podawania kawy?

Pytanie 1 z 10
Espresso to:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze