armia

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Wojna

Ukraiński sekretarz rady bezpieczeństwa zapowiada: "12 kroków deokupacji Krymu"

2023-04-02 18:35

Początek wojny w Ukrainie wstrząsnął całym światem, a mija już ponad rok od jej początku. Ukraińcy wciąż się bronią, do tego regularnie odnoszą militarne sukcesy. Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow zapowiada: "12 kroków deokupacji Krymu".

Ukraina od ponad roku dzielnie stawia czoła rosyjskiemu najeźdźcy. Ukraiński rząd snuje już plany na czas, w którym wyzwoli spod Rosyjskiej władzy okupowany Krym.

"12 kroków deokupacji Krymu"

- Ukraina po wyzwoleniu Krymu będzie karać osoby wspierające administrację rosyjską i nakaże wyjazd Rosjanom, którzy nielegalnie przenieśli się na Krym po 2014 roku - oświadczył w niedzielę sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. Działania te, przedstawione jako "12 kroków deokupacji Krymu", Daniłow opisał w komentarzu na Facebooku.

Sekretarz RBNiO zapowiedział m.in.

  • odpowiedzialność karną za "kolaborację i zdradę stanu",
  • powstanie "mechanizmu lustracyjnego", który ma służyć ocenie "stopnia odpowiedzialności" poszczególnych osób (obywateli Ukrainy mieszkających na Krymie) we wspieraniu działalności administracji okupacyjnej.
  • ocenianie przez ukraińskie sądy, czy urzędnicy, sędziowie, prokuratorzy i funkcjonariusze ochrony prawa, którzy w 2014 roku pracowali w strukturach ukraińskich, a potem - w rosyjskich, podlegają odpowiedzialności karne. Wobec tych osób obowiązywać będzie dożywotni "wilczy bilet" - oświadczył Daniłow.

Daniłow zapowiedział również uchylenie przepisów wprowadzonych przez Rosję po aneksji półwyspu, a dotyczących np. nieruchomości. Prawo własności należy do obywateli Ukrainy - ostrzegł sekretarz RBNiO. 

Czytaj także: Najważniejsze wydarzenia ostatnich 12 miesięcy. 1. rocznica wybuchu wojny w Ukrainie

- Obywatele Federacji Rosyjskiej, którzy nielegalnie przyjechali po lutym 2014 roku, by zamieszkać na Półwyspie Krymskim, mają natychmiast opuścić terytorium Ukrainy - dodał.

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony pisał także realizację programu, który określił jako "detoksykację". Jego celem, jak oświadczył, będzie "zneutralizowanie skutków wieloletniego oddziaływania propagandy rosyjskiej" na mieszkańców Krymu. Program ten będzie wykorzystywał doświadczenie "metod denazyfikacji Niemiec w latach 40.", po II wojnie światowej.

Daniłow oświadczył, że udokumentowane zostaną zbrodnie popełniane przez Rosję wobec Ukraińców i Tatarów krymskich, a osoby tej narodowości, więzione z powodów politycznych po 2014 roku, zostaną zwolnione i będą mieć prawo do odszkodowania. 

Zobacz zdjęcia: Białostocki Marsz Papieski. Blisko 4 tysiące zgromadzonych osób

Mężczyzna z psem ugrzązł w polach podczas nielegalnego przekraczania granicy z Ukrainą