Dzień Ukrainy w Warszawie

i

Autor: MARCIN WZIONTEK/SUPER EXPRSS

Najważniejsze wydarzenia ostatnich 12 miesięcy. 1. rocznica wybuchu wojny w Ukrainie

2023-02-24 11:23

Wydaje się to nieprawdopodobne, ale mija już rok od zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę. Wojna niezaprzeczalnie odcisnęła się na kartach historii świata i pozostawiła swoje piętno na niezliczonych losach ludzkich. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatnich 12 miesięcy.

Wojna w Ukrainie trwa już rok

24 lutego 2022 roku świat ogarnął szok. Obudziliśmy się w zupełnie innej rzeczywistości, w której za naszą wschodnią granicą przelewa się krew niewinnych osób. Ukrainę ogarnęła wojna, wywołana przez Rosję, która nie porzuciła najwyraźniej swoich imperialnych ambicji. W ciągu tych strasznych 12 miesięcy byliśmy świadkami ludzkiego okrucieństwa, ale i przejawów braterstwa oraz miłosierdzia.

Przez wzgląd na przerażającą rocznicę wybuchu wojny i z uwagi na to, że Ukraina wciąż się nie poddaje, przedstawiamy nasze podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatniego czasu. Podsumujmy to, co w najbliższej przyszłości znajdzie się w szkolnych podręcznikach.

1. Wojna. Rozpoczęcie "specjalnej operacji wojskowej"

24 lutego 2022 roku tuż po przemówieniu Władimira Putina o 5:00 czasu wschodnioeuropejskiego (a więc 4:00 czasu polskiego) rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Od początku wojny Rosja nie chciała nazwać rzeczy po imieniu i przeinaczała fakty. Rosyjskie wojska (siłami 125 batalionowych grup taktycznych, liczących ponad 100 000 żołnierzy) rozpoczęły jednoczesny atak na czterech liniach frontu.

Wszystko pod hasłem "specjalnej operacji wojskowej". W odpowiedzi na zbrojną agresję prezydent Ukrainy Wołodymir Zełeński ogłosił wprowadzenie w całym kraju stanu wojennego. Tak zaczęła się wojna, która trwa nieprzerwanie od roku. Mieliśmy w czasie jej trwania obserwować jeszcze wiele przejawów rosyjskiej agresji i bezwzględności.

Czytaj także: Wojna. Rosja zaatakowała Ukrainę. Wybuchy w różnych miastach [ZDJĘCIA, WIDEO]

2. Ataki na Wyspę Węży

Na samym początku wojny świat zaskoczył nie tylko rozwój wypadków, ale również niezaprzeczalna odwaga i hart ducha ukraińskich żołnierzy i cywilów. Jednym z jej najlepszych przykładów była obrona Wyspy Węży przez jej bohaterów. Rosjanie w ciągu dnia 24 lutego 2022 bombardowali z powietrza i morza ten teren położony na Morzu Czarnym.

Znajdujący się tam funkcjonariusze na atak wojenny odpowiedzieli dosadnie: "Russkij wojennyj karabl, idi nach*j" – co jednoznacznie i w sposób niecenzuralny sugerowało żołnierzom wrogiej strony oddalenie się. Wyspa ostatecznie została zdobyta, ale słowa jej obrońców dodały hartu ducha całej reszcie Ukrainy, a na świecie stały się wiralem.

Czytaj także: „Rosyjski okręcie wojskowy: p… się!”. Ukraińska poczta wydaje znaczki, by upamiętnić wydarzenie!

3. Narodowy zryw Polaków – masowa pomoc Ukraińcom uciekającym z kraju

Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, wielu cywilów w panice ruszyło w drogę, by uciec z ogarniętego niebezpieczeństwem kraju. Były to głównie kobiety i dzieci, szukające azylu. Polacy zmobilizowali się do tego stopnia, że o naszym kraju mówił cały świat. Pomoc płynęła do Ukraińców z każdej strony, ludzie chętnie przyjmowali ich do swych domów, masowo wysyłali pomocowe paczki tam, gdzie były potrzebne.

Ten stan rzeczy trwa do dziś, widać to chociażby w Warszawie, w której już na co dzień swobodnie i z pomocą Polaków funkcjonuje wiele osób ukraińskiego pochodzenia. Do stołecznych szkół również chodzi mnóstwo dzieci z Ukrainy, które dzięki takim zarządzeniom mogą spokojnie kontynuować swoją edukację z dala od huku bomb i niebezpieczeństw wojny.

Czytaj także: Pomoc Ukraińcom w Warszawie - rząd Kanady uruchomił w stolicy centrum informacyjne dla uchodźców

4. Rosjanie zbombardowali teatr w Mariupolu

Wśród wszystkich wojennych dramatów, których Rosjanie byli autorami, jednym z tych najbardziej przerażających było zbombardowanie teatru w Mariupolu, w którym ukrywali się cywile wraz z dziećmi. Zginęło co najmniej 300 osób.

Wojska nieprzyjaciela nie cofały się przed zabijaniem niewinnych – według biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) do końca roku w trakcie rosyjskiej inwazji zginie ponad 6,8 tys. cywilów, a niemal 11 tys. zostanie rannych. Bez wątpienia liczba ta dalej może rosnąć, tym bardziej, że intensywne walki opóźniają tworzenie oficjalnych raportów.

Czytaj także: Zbombardowany teatr w Mariupolu. Z góry dobrze widoczne były napisy "dzieci" [FOTO]

5. Masakra w Buczy

Jednym z najczarniejszych momentów wojny Rosji z Ukrainą była masakra cywilów w Buczy. Po wycofaniu się wojska rosyjskiego z rejonów tego miasteczka, dziennikarze i obserwatorzy praw człowieka udokumentowali masowe groby i ciała cywilów pozostawione na ulicach, w piwnicach lub na podwórkach. Z około 1000 ciał znalezionych w Buczy i jej najbliższej okolicy, ponad 650 cywilów zostało zabitych kulami lub odłamkami pocisków. Wielu też zmarło z głodu, zimna i braku lekarstw. To ludobójstwo wstrząsnęło całym światem.

Czytaj także: Kim są "rzeźnicy z Buczy"? Szokujące ustalenia dziennikarzy [WIDEO 18+]

6. Pierwsza wizyta Joe Bidena w Polsce

Rozpoczęcie przez Rosję wojny z Ukrainą wywołało odpowiedź również innych państw Zachodu, nie tylko Polski. Cztery tygodnie po ataku na Ukrainę, do naszego kraju silnie zaangażowanego w pomoc uchodźcom, przyjechał po raz pierwszy prezydent USA Joe Biden. Wizyta rozpoczęła się w piątek 25 marca 2022 r. Pierwszego dnia polityk odwiedził w Jasionce stacjonujących tam żołnierzy 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Spotkał się również z przedstawicielami organizacji wspierających ukraińskich uchodźców.

Czytaj także: Air Force One wyląduje w Warszawie. Oto latająca forteca Joe Bidena

W sobotę 26 marca spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim oraz odwiedził punkt rejestracji uchodźców na Stadionie Narodowym. Tego dnia wieczorem Biden wygłosił przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego, w którym mówił o bohaterskim oporze Ukrainy, podkreślił także wsparcie dla działań prezydenta i rządu RP. Ówcześnie polityk zapewniał Polaków o obowiązywaniu gwarancji bezpieczeństwa w ramach NATO.

- Mamy święty obowiązek w ramach artykułu piątego bronić każdego członka NATO, każdej piędzi terytorium NATO siłą naszej kolektywnej obrony – zaznaczył Amerykanin.

7. Pseudoreferenda na okupowanych terenach Ukrainy 

23 września 2022 roku rozpoczęły się nieuznane przez społeczność międzynarodową tzw. referenda w tzw. Donieckiej Republice Ludowej, Ługańskiej Republice Ludowej oraz okupowanych częściach obwodu zaporoskiego i chersońskiego ws. przystąpienia do Rosji. Po ogłoszeniu wyników Władimir Putin zdecydował o włączeniu tych terenów do Rosji. Prawie żadne państwo na świecie nie uznało tego faktu za słuszny lub obowiazujący.

8. Problemy ze sprzedażą zboża ukraińskiego

Ukraina jest jednym z największy eksporterów zboża na świecie. W chwili wybuchu wojny pojawiło się wiele problemów z jego transportem do krajów, które w ten sposób zaopatrywały się w ziarno. Według danych Państwowej Służby Celnej, do 15 lutego 2023 roku Ukraina wyeksportowała 29,68 mln ton zbóż i roślin strączkowych od początku obecnego sezonu 2022/23, czyli aż o 41% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy to wyeksportowano 41,96 mln ton. Rosja do dziś sabotuje dostawy tego surowca, który jest podstawowym składnikiem wielu pokarmów.

Czytaj także: Zboże techniczne z Ukrainy miało być sprzedawane w Polsce jako pasza dla zwierząt

9. Eksplozja na Moście Krymskim

Na moście łączącym anektowany Krym z terytorium Rosji doszło do eksplozji, która zniszczyła część mostu drogowego i spowodowała zawalenie jednego przęsła. Według mediów ukraińskich była to operacja specjalna Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), którą można uznać za jeden z większych sukcesów obrońców państwa.

10. Rakiety spadające na Przewodów

W listopadzie 2022 roku, kiedy wiele osób już nieco uspokoiło swoje niepokoje i „przywykło” do niepewnej sytuacji za naszą wschodnią granicą – w jedną z polskich wsi uderzył pocisk rosyjskiej produkcji, zabijając dwie niewinne osoby. Tuż po tym wydarzeniu Polska zdecydowała się wprowadzić szczególne procedury bezpieczeństwa, m.in. podwyższono gotowość jednostek bojowych i rozpoczęto konsultacje w NATO.

Czytaj także: Wybuch w Przewodowie. Prezydent: Mamy wsparcie sojuszników [RELACJA NA ŻYWO 15-16.11.2022]

11. Wizyta Joe Bidena w Kijowie

Pierwszy rok wojny w Ukrainie kończy się wizytą prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie znajdującym się na terenie ogarniętym konfliktem zbrojnym. Amerykański polityk pojechał spotkać się osobiście z prezydentem Wołodymirem Zełeńskim w pełnej tajemnicy. Ten gest znaczył bardzo wiele dla walczącego kraju, który w Zachodzie upatruje szansy na wyposażenie militarne i potężne sojusze.

- Gdy zbliżamy się do rocznicy brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę, jestem dziś w Kijowie, aby spotkać się z prezydentem Zełeńskim i potwierdzić nasze niezachwiane zaangażowanie na rzecz ukraińskiej demokracji, suwerenności i integralności terytorialnej. Kiedy prawie rok temu Putin rozpoczynał inwazję, uważał, że Ukraina jest słaba, a Zachód podzielony. Myślał, że nas przeżyje. Ale śmiertelnie się mylił. W ciągu ostatniego roku Stany Zjednoczone zbudowały koalicję narodów od Atlantyku po Pacyfik, aby pomóc w obronie Ukrainy bezprecedensowym wsparciem wojskowym, gospodarczym i humanitarnym – i to wsparcie będzie trwałe - napisał na Twitterze prezydent Joe Biden.

Czytaj także: Prezydent USA Joe Biden w Kijowie. To niezapowiadana, historyczna wizyta

12. Druga wizyta Joe Bidena w Polsce

Prezydent USA prosto z Kijowa przyleciał do Polski, by odbyć w naszym kraju drugą, a tym samym historyczną wizytę. Po raz pierwszy w tak krótkim czasie polityk zjawił się na naszej ziemi. 21 lutego 2023 został oficjalnie powitany przed Pałacem Prezydenckim przez prezydenta Andrzeja Dudę. Tuż przed rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie wygłosił bardzo ważne przemówienie w warszawskich Arkadach Kubickiego.

Czytaj także: Przemówienie Joe Bidena w Arkadach Kubickiego. "Jesteśmy mocni i jesteśmy zjednoczeni"

- Chciałem podziękować za wczorajszą wizytę w Kijowie. To było niezwykle spektakularne posunięcie strategiczne i polityczne, niezwykle ważny sygnał polityczny przede wszystkim oczywiście dla Ukrainy. W ogromnym stopniu, jestem przekonany, wzmacniający morale obrońców Ukrainy i tych wszystkich, którzy decydują dzisiaj o obronie Ukrainy, jak mój przyjaciel Wołodymyr Zełenski, jego współpracownicy - zwrócił się do przebywającego w Polsce Joe Bidena prezydent Andrzej Duda.

Żywimy nadzieję, że kolejne 12 miesięcy przyniosą korzystne zakończenie konfliktu zbrojnego, który spowodował tak wiele niewysłowionych cierpień.

Koleje Mazowieckie likwidują darmowe przejazdy. Uchodźcy z Ukrainy zapłacą za bilety