Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Ukraina: Międzynarodowe koncerny zrywają współpracę z Rosją

2022-03-01 5:03

Coraz więcej firm międzynarodowych decyduje się na zerwanie współpracy z Rosją. Zawieszenie współpracy z agresorem zadeklarowały takie firmy jak: General Motors, Volvo, Volkswagen, Netflix, Disney, Shell i BP.

Międzynarodowe firmy zrywają współpracę z Rosją

General Motors, Volvo, Volkswagen poinformowały w poniedziałek, że zawieszają dostawy samochodów do Rosji. Elon Musk dostarczył na Ukrainę terminale umożliwiające łączenie z internetem przez satelity Starlink. Disney wstrzymał dystrybucję filmów w Rosji - podają agencje.

Ze względu na inzwazję na Ukrainę również Grupa Mercedes-Benz bada prawne możliwości zbycia należących do niej 15 proc. udziałów w rosyjskiej firmie produkującej samochody ciężarowe i pojazdy opancerzone Kamaz - podał niemiecki dziennik "Handelsblatt".

 Wcześniej w poniedziałek największy na świecie producent samochodów ciężarowych Daimler Truck zawiesił wszelką działalność biznesową w Rosji. Firma zerwała też współpracę z Kamazem.

Netflix poinformował, że z powodu agresji na Ukrainę nie doda do swej platformy państwowych rosyjskich kanałów telewizyjnych, mimo przepisu wprowadzonego przez rosyjskiego regulatora mediów Roskomnadzor, który wymaga od niego dołączenia takiej oferty od 1 marca.

O dostawę terminali internetowych zwrócił się na Twitterze do Muska wicepremier Ukrainy i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow, który w drugim dniu inwazji poinformował, że trwają ataki na infrastrukturę cyfrową kraju. Sieć Starlink może zagwarantować łączność internetową regionom Ukrainy, które atakowane są przez rosyjską armię - pisze AFP.

 Ze współpracy z Gazpromem wycofały się wcześniej koncerny petrochemiczne Shell i BP.