Pyłki

i

Autor: Pixabay.com

Uczulenia i alergie wiosenne: Co uczula w marcu? [Objawy, pylenie]

2022-03-03 12:48

Luty i marzec to miesiące, w których jedni cieszą sie nieco bardziej wiosenną aurą, a drudzy - uczuleni na pyłki drzew - powinni uważać na alergeny. Marzec to dla nich trudny czas, w którym zaczyna się najgorszy okres pylenia. Co uczula w marcu? Jakie są objawy uczulenia? Więcej w poniższym artykule.

Spis treści

  1. Uczulenia i alergie wiosenne: Od kiedy? 
  2. Alergia. Co pyli w marcu?
  3. Uczulenia i alergie wiosenne: Objawy
  4. Alergia wiosenna w ciąży
  5. Alergia wiosna u dzieci

Uczulenia i alergie wiosenne: Od kiedy? 

Marzec to pierwszy wiosenny miesiąc, kiedy rośliny zaczynają pylić na dużą skalę. Najwcześniej kwitną leszczyna, olcha, cis, topola i wierzba - i to ich pyłki najczęściej wywołują szereg objawów, które są dokuczliwe dla alergików. Na pogorszenie samopoczucia alergików mogą mieć również wpływ grzyby pleśniowe z grupy Cladosporium, które występują praktycznie wszędzie, ale szczególnie dużo ich w ziemi i na mokrych liściach, a więc wczesną wiosną.

Alergia. Co pyli w marcu?

Co takiego najbardziej dokucza wtedy alergikom?Portal mojealergie.pl wylicza:

Leszczyna

Kojarzycie orzechy laskowe? Biorą się właśnie z leszczyny, która jest klasyfikowana jako drzewo i krzew, ot taka oryginalna roślina. Leszczyna pyli już w lutym. Dla alergików oznacza to takie objawy jak astma czy zapalenie spojówek. Choć i kichanie może pojawić się po kontakcie z rośliną czy jej orzechami. Zdarzają się również reakcje skórne na pyłki leszczyny, więc radzimy trzymać się od niej z daleka.

Olcha

Olcha, czy inaczej olsza to także roślina z rodzaju drzew i krzewów. Najbardziej narażeni na pyłki olchy są osoby zamieszkujące duże miasta. Pyłki wchodzą bowiem w reakcje ze spalinami, niekorzystne dla zdrowia alergika. Do typowych dolegliwości zalicza się katar, kaszel, łzawienie oczu, kichanie. Nic przyjemnego, dlatego alergicy nie mają w marcu łatwego życia.

Wierzba

Prawda jest taka, że wierzba nie jest największym marcowym zagrożeniem dla uczulonych, ale warto o niej wspomnieć. Gdy już pojawi się na nią alergia, nie ma zmiłuj. Objawy są silne, a należy do nich katar, łzawienie oczu, czy zmiany skórne. Bazie, które zwykle zamieszczamy w domach podczas Wielkanocy, nie powinny pojawić się u alergików, gdyż mogą im tylko zaszkodzić.

Uczulenia i alergie wiosenne: Objawy

Katar to najczęściej występujący objaw alergii. Pyłki podrażniają błony śluzowe nosa, co sprawia, że zaczyna swędzieć i pojawia się odruch kichania. Typowy katar alergiczny jest wodnisty. Śluz ma barwę przezroczystą i różni się od kataru, który towarzyszy przeziębieniu czy grypie. Wyjątkowo dokucza przy kontakcie z pyłkami, podczas spacerów po parku czy łące. 

Jak dalej wylicza portal mojealergie.pl, duszności i inne objawy astmatyczne to także typowe oznaki alergii, które dokuczają wiosną. Podstępne alergeny z łatwością przedostają się do dróg oddechowych osób uczulonych. Wdychamy je wraz z powietrzem, więc podrażniają oskrzela.

Pyłki roślin działają nie tylko na drogi oddechowe alergika. Na działanie alergenów narażone są także oczy, które bardzo łatwo podrażnić. Wrażliwe oczy, pod wpływem pyłków roślin czy kurzu zaczynają łzawić, stają się czerwone. 

Alergia wiosenna w ciąży

Najczęstszą postacią alergii w czasie ciąży jest alergia wziewna, np. na pyłki roślin, sierść zwierzęcą, roztocza kurzu domowego czy zarodniki grzybów. Alergia wziewna o lekkim przebiegu nie jest groźna dla zdrowia, lecz jej natężone objawy mogą prowadzić do ataku astmy.

Alergia wiosna u dzieci

Wśród najczęstszych czynników wyzwalających u dzieci reakcje alergiczna jest żywność i czynniki środowiskowe, takie jak pyłki, kurz czy pleśń. Bardzo często jest skłonnością dziedziczną. Jak je rozpoznać? Oto 5 sygnałów, że twoje dziecko ma alergię, podanych przez portal babyboom.pl 

  • Dziecko ma suchą, łuszczącą się skórę
  • Maluch wciąż kaszle
  • Pojawia się świszczący oddech i duszności
  • Dziecko wymiotuje po jedzeniu i boli je brzuch
  • Dziecko wygląda, jakby się oparzyło pokrzywą
Sonda
Czy zmiana czasu jest potrzebna?
Poradnik Zdrowie - Alergie