Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Tych stacji benzynowych unikaj! Sprzedają paliwo złej jakości. Znamy miejsca! [MAPA]

2022-04-19 9:48

Ceny paliwa są wysokie, warto więc mieć pewność, że stacja, na której je kupujemy, sprzedaje nam produkt dobrej jakości. UOKiK przeprowadził kontrolę jakości paliw w kraju. W roku 2021 urzędnicy wykryli nieco mniej nieprawidłowości, niż rok wcześniej, ale niestety nadal one występowały. W których województwach najczęściej możemy trafić na złej jakości paliwo i gdzie można bezpiecznie tankować? Zapraszamy do artykułu.

Stacje benzynowe z dobrym paliwem

Jak poinformował UOKiK, w ramach akcji inspektorzy Inspekcji Handlowej pobrali w 2021 r. łącznie do badań 1565 próbek paliw ciekłych, w tym 779 próbek benzyn i 786 próbek oleju napędowego, na stacjach i w hurtowniach. W trakcie badań laboratoryjnych w 27 próbkach paliw ciekłych wykryto nieprawidłowości. Były to 22 próbki oleju napędowego i 5 próbek benzyny. Jak podaje Urząd nie jest to duża liczba, bo stanowi ona 1,72 proc. zbadanych próbek.

Kontrola jakości paliw ciekłych na stacjach odbywa się dwutorowo. Najpierw Prezes UOKiK losowo wybiera stacje i wskazuje je odpowiedniej regionalnie Inspekcji Handlowej do kontroli – wydaje się, że ten sposób typowania najlepiej odzwierciedla rzeczywisty obraz jakości paliw w Polsce. Następnie Inspekcja Handlowa sprawdza tych przedsiębiorców, wobec których były skargi lub informacje od organów ścigania albo u których wcześniej wykryła nieprawidłowości. Na tym etapie kontrolowane są nie tylko stacje paliw, ale również producenci paliw, hurtownicy i firmy magazynujące paliwo.

Gdzie jest najgorsze paliwo?

Warto zwrócić uwagę, że odsetek zakwestionowanych próbek paliw w poszczególnych województwach był wyraźnie zróżnicowany.

„Podczas losowych kontroli stacji paliw najwięcej nieprawidłowości stwierdziliśmy w województwach: kujawsko-pomorskim (3,17 proc.), warmińsko-mazurskim (2,22 proc.) i pomorskim (1,59 proc.). Natomiast w przypadku kontroli przedsiębiorców wybranych na podstawie m.in. informacji od Policji, czy kierowców najwięcej nieprawidłowości wykryliśmy w województwie śląskim (14,58 proc.), opolskim (14,29 proc.), warmińsko-mazurskim (11,54 proc.) oraz kujawsko-pomorskim (10 proc.)” – poinformowano w komunikacie.

Krążownik Moskwa zatonął. W rosyjskiej telewizji podniósł się lament

Mapa stacji z "chrzczonym" paliwem

Wykryte przez urzędników nieprawidłowości najczęściej dotyczyły stabilności oksydacyjnej i zbyt niskiej temperatury zapłonu w przypadku oleju napędowego. Jeśli chodzi o benzynę, najczęściej stwierdzano zbyt niską liczbę oktanową, a w przypadku autogazu zbyt dużą zawartość miedzi. W ramach kontroli gazu skroplonego LPG inspektorzy pobrali 345 próbek i zakwestionowali tylko jedną z nich (0,34 proc.). Nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości podczas kontroli hurtowni.

W wyniku przeprowadzonej kontroli Inspekcja Handlowa wydała sześć decyzji o wycofaniu z obrotu paliw niespełniających norm oraz przekazała do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki informacje dotyczące 23 przypadków naruszenia warunków udzielonych koncesji na obrót paliwami ciekłymi i przepisów prawa energetycznego. Na przedsiębiorców, którzy naruszają warunki koncesji, sprzedając paliwa niewłaściwej jakości URE może nałożyć karę pieniężną.

Jeśli chcecie mieć pewność, że paliwo, które wlewacie do swojego samochodu jest dobrej jakości możecie skorzystać ze specjalnej mapy opublikowanej przez Urząd. Mapa stacji, na których paliwo jest dobrej jakości dostępna jest na stronie internetowej Urzędu. Dane te znajdą również użytkownicy aplikacji Yanosik, w której to firma Neptis zintegrowała dane z UOKiK.

"Celem kontroli paliw dostępnych na stacjach jest zapewnienie im najwyższej jakości, a także bezpieczeństwa użytkowania dla konsumentów i przedsiębiorców. Zachęcamy wszystkich, których interesuje ta tematyka – dziennikarzy, portale, ale również aplikacje nawigacyjne do wykorzystywania danych z naszych działań. Wyniki kontroli są ogólnodostępne i na bieżąco aktualizowane" – mówił cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Oprócz słabych stacji benzynowych lepiej unikać też na drodze Alberta z ESKI.

Posłuchajcie jego kultowej WKRĘTARKI i sprawdźcie, czym może się to skończyć... ;)

Listen to "Kolizja" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE