Twój zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów? Oto NAJLEPSZY SPOSÓB, by mu pomóc

i

Autor: canva/ pixabay Twój zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów? Oto NAJLEPSZY SPOSÓB, by mu pomóc

Twój zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów? Oto NAJLEPSZY SPOSÓB, by mu pomóc

2022-05-23 9:52

Burza, która ostatnio w naszym kraju pojawia się w sezonie wiosenno-letnim wyjątkowo często, to zjawisko zdecydowanie mało lubiane przez zwierzęta. Nasze domowe pupile właściwie panicznie boją się piorunów i grzmotów. Jak w takiej sytuacji powinni zachować się ich właściciele? Co można zrobić, aby pomóc kotom i psom?

Zwierzęta domowe boją się burzy. Może to zauważyć każdy właściciel psa czy kota. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak jest, ale niewątpliwie pioruny nie należą do sprzyjających im dźwięków. Chowają się pod szafą, kredensem, czy łóżkiem i z niecierpliwością czekają na koniec tego zjawiska. Prawdopodobnie chodzi o sam dźwięk burzy, który jest dosyć mocny i intensywny. Zdarza się przecież, że może on wystraszyć nawet człowieka. Strach zwierząt przed burzą można śmiało porównać do lęku przed fajerwerkami i petardami. Zasady działania piorunów są właściwie identyczne. Co można zrobić, aby uchronić naszego pupila przed błyskawicami? Jak możemy się zachować?

Strach przed burzą u kotów i psów. Jak powinniśmy się zachować?

U zwierząt domowych lęk przed burzą jest dość powszechnym zjawiskiem. Mówi się, że częściej można go zauważyć u psów, jednak koty boją się jej całkiem podobnie. Wszystko właściwie zależy od charakteru danego zwierzaka. Strach przed błyskawicami i wyładowaniami atmosferycznymi pojawia się na skutek pewnych życiowych doświadczeń o negatywnym wydźwięku. Jeśli wystraszy się za pierwszym razem - będzie tak się działo cały czas. Niepokój najczęściej pojawia się u zwierząt z nadwrażliwością słuchową. Spotkanie z tym zjawiskiem zawsze będzie nieprzyjemne, zwłaszcza, jeżeli towarzyszy mu spory huk i hałas. Co możemy zrobić, aby nasz pupil się nie bał?

Właściciel kota czy psa musi koniecznie zadbać o to, by zwierzę pozostało w czasie nawałnicy na terenie domu. Pobyt w bezpiecznym miejscu zawsze będzie odrobinę mniej traumatycznym przeżyciem. Zwierzęta, które mają dach nad głową, lokują się na czas burzy w łazience, szafie lub pod stołem w kuchni. Tam czują się dużo lepiej, ponieważ nie widzą okien. Właściciele pod żadnym pozorem nie powinni ich wtedy na siłę stamtąd wyciągać. To może być bardzo stresujące i nieprzyjemne. Przeczekanie przez zwierzęta w samotności najgorszych momentów w tych właśnie miejscach jest najlepszym rozwiązaniem.

Pamiętajmy też, aby w czasie burzy zabezpieczyć wszystkie drzwi, okna, schować rzeczy, które mogą "podsycać" dźwięki burzy. Zasłonięcie okien zasłonami czy roletami będzie skutkowało mniejszym hukiem. Dodatkowo mniej widoczne będą pioruny, co również może uspokoić psa czy kota. Można pójść nawet krok dalej i włączyć spokojną relaksacyjną muzykę.

Chłopak Bryskiej NIE LUBI jej hitu! Wywiad o muzyce, współpracy z Dodą i przemianie

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!