Trwa ukraińska ofensywa w Chersoniu. Zełeński: "Jeśli chcą przeżyć, muszą uciekać". Śledź mapę wybuchów LIVE!

2022-08-30 10:34
Trwa ukraińska ofensywa w Chersoniu
Autor: AP Photo/Andrii Marienko Trwa ukraińska ofensywa w Chersoniu

Trwa ukraińska ofensywa w Chersoniu. Wojska zwiększyły intensywność ostrzału artyleryjskiego wzdłuż linii frontu w całej południowej Ukrainie. Zniszczone zostały m.in. rosyjskie magazyny i bazy, ale także wszystkie mosty na Dnieprze w obwodzie chersońskim. Prezydent Zełeński apeluje do Rosjan: "Jeśli chcecie przeżyć, musicie uciekać".

Spis treści

  1. Ukraińska ofensywa w Chersoniu
  2. Ostre słowa Zełeńskiego do Rosjan
  3. Ukraińska ofensywa w Chersoniu do śledzenia online. NASA publikuje mapę
  4. Ukraińska ofensywa na Ukrainie: Przełom w wojnie?

Ukraińska ofensywa w Chersoniu

Ukraińska armia już od początku sierpnia znacząco wzmacnia oddziały w okolicach Chersonia. Działania zostały znacznie wzmocnione w poniedziałek 29 sierpnia. Zniszczone zostały m.in. bazy czy magazyny rosyjskiej armii, ale wysadzono także wszystkie przeprawy drogowe na rzece Dniepr w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, czyli mosty samochodowy i kolejowy pod Chersoniem oraz most w Nowej Kachowce. Rosyjskim okupantom pozostają tylko przeprawy piesze - powiadomiło ukraińskie zgrupowanie wojsk "Kachowka".

- Ataków na te obiekty dokonano przy pomocy amerykańskich wyrzutni rakietowych HIMARS. W konsekwencji siły najeźdźcy, na zachodnim, prawym brzegu Dniepru, są de facto odcięte od transportów żołnierzy i uzbrojenia z okupowanego Krymu - czytamy w komunikacie ukraińskiej formacji, opublikowanym na Facebooku.

Ostre słowa Zełeńskiego do Rosjan

Prezydent Ukrainy w wieczornym przemówieniu skierował ostre słowa do rosyjskich żołnierzy.  - Jeśli chcą przeżyć, to nastała pora by uciekali - powiedział Wołodymyr Zełenski. - Okupanci muszą wiedzieć, że będziemy ich przeganiać do granicy, której linia się nie zmieniła - dodał. - Jeśli mnie nie posłuchają, będą mieć do czynienia z naszymi obrońcami, którzy nie zatrzymają się, dopóki nie odbiorą wszystkiego, co należy do Ukrainy. I to nic specjalnego. To nie jest decyzja z teraz. Mówimy o tym od 187 dni - podkreślił.

Prezydent Zełenski zalecił Rosjanom, by jak najszybciej opuścili Ukrainę. - Jeśli boicie się wracać do swojego domu, w Rosji, oddawajcie się do niewoli. Zapewniamy dopełnienia wszystkich norm konwencji genewskiej - podkreślił.

Ukraińska ofensywa w Chersoniu do śledzenia online. NASA publikuje mapę

Ukraińską ofensywę w obwodzie chersońskim można śledzić online na stronach NASA. Opublikowano tam mapę, na której możemy znaleźć wybuchy i pożary z ostatnich z trwającego dnia, z 24 godzin lub z całego tygodnia. Link znajduje się >>TUTAJ<<.

Ukraińska ofensywa na Ukrainie: Przełom w wojnie?

Ofensywa w Ukrainie była też tematem wiodącym podczas spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Jak podkreślił szef BBN, to czy będzie punktem zwrotnym w wojnie zależy od jej powodzenia. Według ministra założenie jest takie, że będzie to ofensywa dążąca do wypchnięcia na drugi brzeg Dniepru wojsk rosyjskich.

Czytaj także: Dron Rosjan stał się zagrożeniem dla nich samych. Kontrolę nad maszyną przejęli Ukraińcy

Jak podkreśla były urzędnik resortu obrony Rosji, Ukraina potrzebuje zwycięstwa w bitwie o Chersoń do października.

- Aby uniknąć ryzyka kolejnego roku wojny i niestabilności oraz zawirowań gospodarczych w Europie i USA, wojna musi zostać rozstrzygnięta na korzyść Ukrainy pod Chersoniem i Zaporożem do października - napisał w artykule dla portalu Politico były urzędnik ministerstwa obrony Rosji Aleksandr Temerko. Potrzebujemy jednego, miażdżącego zwycięstwa, które należy odnieść w bitwie pod Chersoniem. Większość zdolnych do walki wojsk ukraińskich i rosyjskich jest obecnie skoncentrowana w regionach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy, a siły rosyjskie są wyraźnie w gorszej sytuacji, ponieważ są mocno poturbowane w poprzednich bitwach i odcięte od logistyki umożliwiającej łatwe zaopatrzenie" - ocenił.

Czy dostałbyś się do wojska? Sprawdź się w naszym QUIZIE!

Pytanie 1 z 9
Czy w Polsce istnieje obowiązkowy pobór do wojska?
UkrAlina - dr Olena Babakova
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze