Trwa ukraińska ofensywa w Chersoniu

i

Autor: AP Photo/Andrii Marienko Trwa ukraińska ofensywa w Chersoniu

Trwa ukraińska ofensywa w Chersoniu. Zełeński: "Jeśli chcą przeżyć, muszą uciekać". Śledź mapę wybuchów LIVE!

2022-08-30 10:34

Trwa ukraińska ofensywa w Chersoniu. Wojska zwiększyły intensywność ostrzału artyleryjskiego wzdłuż linii frontu w całej południowej Ukrainie. Zniszczone zostały m.in. rosyjskie magazyny i bazy, ale także wszystkie mosty na Dnieprze w obwodzie chersońskim. Prezydent Zełeński apeluje do Rosjan: "Jeśli chcecie przeżyć, musicie uciekać".

Spis treści

  1. Ukraińska ofensywa w Chersoniu
  2. Ostre słowa Zełeńskiego do Rosjan
  3. Ukraińska ofensywa w Chersoniu do śledzenia online. NASA publikuje mapę
  4. Ukraińska ofensywa na Ukrainie: Przełom w wojnie?

Ukraińska ofensywa w Chersoniu

Ukraińska armia już od początku sierpnia znacząco wzmacnia oddziały w okolicach Chersonia. Działania zostały znacznie wzmocnione w poniedziałek 29 sierpnia. Zniszczone zostały m.in. bazy czy magazyny rosyjskiej armii, ale wysadzono także wszystkie przeprawy drogowe na rzece Dniepr w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, czyli mosty samochodowy i kolejowy pod Chersoniem oraz most w Nowej Kachowce. Rosyjskim okupantom pozostają tylko przeprawy piesze - powiadomiło ukraińskie zgrupowanie wojsk "Kachowka".

- Ataków na te obiekty dokonano przy pomocy amerykańskich wyrzutni rakietowych HIMARS. W konsekwencji siły najeźdźcy, na zachodnim, prawym brzegu Dniepru, są de facto odcięte od transportów żołnierzy i uzbrojenia z okupowanego Krymu - czytamy w komunikacie ukraińskiej formacji, opublikowanym na Facebooku.

Ostre słowa Zełeńskiego do Rosjan

Prezydent Ukrainy w wieczornym przemówieniu skierował ostre słowa do rosyjskich żołnierzy.  - Jeśli chcą przeżyć, to nastała pora by uciekali - powiedział Wołodymyr Zełenski. - Okupanci muszą wiedzieć, że będziemy ich przeganiać do granicy, której linia się nie zmieniła - dodał. - Jeśli mnie nie posłuchają, będą mieć do czynienia z naszymi obrońcami, którzy nie zatrzymają się, dopóki nie odbiorą wszystkiego, co należy do Ukrainy. I to nic specjalnego. To nie jest decyzja z teraz. Mówimy o tym od 187 dni - podkreślił.

Prezydent Zełenski zalecił Rosjanom, by jak najszybciej opuścili Ukrainę. - Jeśli boicie się wracać do swojego domu, w Rosji, oddawajcie się do niewoli. Zapewniamy dopełnienia wszystkich norm konwencji genewskiej - podkreślił.

Ukraińska ofensywa w Chersoniu do śledzenia online. NASA publikuje mapę

Ukraińską ofensywę w obwodzie chersońskim można śledzić online na stronach NASA. Opublikowano tam mapę, na której możemy znaleźć wybuchy i pożary z ostatnich z trwającego dnia, z 24 godzin lub z całego tygodnia. Link znajduje się >>TUTAJ<<.

Ukraińska ofensywa na Ukrainie: Przełom w wojnie?

Ofensywa w Ukrainie była też tematem wiodącym podczas spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Jak podkreślił szef BBN, to czy będzie punktem zwrotnym w wojnie zależy od jej powodzenia. Według ministra założenie jest takie, że będzie to ofensywa dążąca do wypchnięcia na drugi brzeg Dniepru wojsk rosyjskich.

Czytaj także: Dron Rosjan stał się zagrożeniem dla nich samych. Kontrolę nad maszyną przejęli Ukraińcy

Jak podkreśla były urzędnik resortu obrony Rosji, Ukraina potrzebuje zwycięstwa w bitwie o Chersoń do października.

- Aby uniknąć ryzyka kolejnego roku wojny i niestabilności oraz zawirowań gospodarczych w Europie i USA, wojna musi zostać rozstrzygnięta na korzyść Ukrainy pod Chersoniem i Zaporożem do października - napisał w artykule dla portalu Politico były urzędnik ministerstwa obrony Rosji Aleksandr Temerko. Potrzebujemy jednego, miażdżącego zwycięstwa, które należy odnieść w bitwie pod Chersoniem. Większość zdolnych do walki wojsk ukraińskich i rosyjskich jest obecnie skoncentrowana w regionach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy, a siły rosyjskie są wyraźnie w gorszej sytuacji, ponieważ są mocno poturbowane w poprzednich bitwach i odcięte od logistyki umożliwiającej łatwe zaopatrzenie" - ocenił.

Czy dostałbyś się do wojska? Sprawdź się w naszym QUIZIE!

Pytanie 1 z 9
Czy w Polsce istnieje obowiązkowy pobór do wojska?
UkrAlina - dr Olena Babakova