Rosjanie stracili kontrolę nad swoim dronem

i

Autor: https://twitter.com/wartranslated Rosjanie stracili kontrolę nad swoim dronem

Dron Rosjan stał się zagrożeniem dla nich samych. Kontrolę nad maszyną przejęli Ukraińcy

2022-08-29 14:46

Do sieci trafiło nagranie wykonane przez członka rosyjskiego oddziału. Żołnierze starali się nie utracić kontroli nad swoim dronem. W końcu jednak ukraińscy wojskowi przejęli sterowanie nad maszyną, a najeźdźcom pozostała ucieczka. Dron mógł bowiem zdradzić ich lokalizację.

Wojna w Ukrainie to nie tylko bezpośrednie walki żołnierzy, ale też front działań wojskowych hakerów zaatakowanego kraju. O ich skuteczności można się przekonać oglądając wideo nakręcone przez jednego z rosyjskich wojskowych. Jego oddział zdalnie nawigował dronem, gdy nagle zaczął tracić kontrole nad maszyną. Okazało się, że sygnał sterujący bezzałogowej maszyny został przechwycony przez Ukraińców. Rosjanie próbowali jeszcze ratować sytuację, lecz wkrótce pozostało im tylko ociekać. Dane z przechwyconego drona mogły bowiem posłużyć Ukraińcom do namierzenia oddziału i ostrzelania go.

Rosyjski żołnierz: "Radzę uciekać najszybciej, jak się da"

Na filmie widać wysiłki Rosjan starających się zachować kontrole nad maszyną. Operator narzeka na sprzęt do sterowania, który mimo wzmocnionego sygnału nie daje rady utrzymać drona. Po chwili wszyscy wiedzą już, że bezzałogowiec jest w rękach Ukraińców. "Panowie, radzę uciekać najszybciej, jak się da" - mówi jeden z żołnierzy, a oddział natychmiast rusza, by na ich głowy nie spadły ukraińskie pociski.

Rosjanie stracili ponad 800 dronów

Rosyjskie drony najwyraźniej nie stanowią wyzwania dla ukraińskich wojsk. Z danych opublikowanych przez Sztab Generalny Ukrainy (stan na 29.08) wynika, że od początku wojny udało się zniszczyć lub przejąć 844 bezzałogowe maszyny latające.

UKRAINA – PRZEKAZANIE POMOCY DLA ŻOŁNIERZY