Test na COVID-19 bez kontaktu z lekarzem. Pomysł Ministerstwa Zdrowia

i

Autor: Pixabay

Test na COVID-19 bez kontaktu z lekarzem. Eksperci pokazują, dlaczego nie działa

2021-03-16 10:15

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprezentował na konferencji prasowej nowy sposób na uzyskanie skierowania na test na COVID-19. Chodzi o formularz STOP COVID dostępny na stronie gov.pl w zakładce DOM. Otrzymanie skierowania za jego pomocą wcale nie jest takie proste. Co o aplikacji sądzą lekarze?

Test na COVID-19 – wypełnij formularz bez wychodzenia z domu

W poniedziałek mieliśmy rekordowo wysoką liczbę nowych dobowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, jak na pierwszy dzień tygodnia. Na konferencji prasowej zorganizowanej przez ministra zdrowia i ministrów z Kancelarii Premiera padły słowa o możliwych lockdownach, dalszych regionalnych obostrzeniach i przewidywaniach dotyczących Wielkanocy.

Minister zdrowia przedstawił też nowy formularz, dostępny na stronie gov.pl, który ma pomóc w kwalifikacji do testów na COVID-19. Teoretycznie skierowanie na test możemy uzyskać z pominięciem lekarza POZ. Żeby to zrobić należy wypełnić formularz. Jakich informacji musimy udzielić?

Na pierwszej stronie znajdują się informacje dotyczące formularza, m.in. mówiące, że ankietę mogą wypełnić osoby, które ukończyły 18 lat i zidentyfikowały u siebie ryzyko zakażenia.

Pierwsze dwa pytania dotyczą kontaktu z osobą z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2: Czy przebywałeś w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 , w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut? Czy miałeś bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2?

Można na nie odpowiedzieć "tak" lub "nie". Dalej pojawia się pytanie o choroby i schorzenia przewlekłe. Do wyboru jest nowotwór, choroby lub leki, które osłabiają system odporności, otyłość, cukrzyca itd. (całość w screenie poniżej).

Formularz kwalifikujący do skierowania na test na COVID-19 [screen]

i

Autor: materiały prasowe Formularz kwalifikujący do skierowania na test na COVID-19 [screen]

Następnie pytanie o trzy podstawowe objawy: kaszel, gorączkę i duszności oraz o objawy dodatkowe: zmęczenie, ból mięśni, dreszcze, ból głowy, biegunka, nudności, ból gardła, upośledzony smak lub węch. Ostatnie pytanie dotyczy wykonywanego zawodu. Do wyboru są zawody medyczne lub opcja "nie dotyczy".

Po wypełnieniu formularza dostajemy informację, czy kwalifikujemy się na test na COVID-19, czy też ryzyko zakażenia było zbyt niskie. Sama w październiku ubiegłego roku przeszłam zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 i wypełniłam formularz zgodnie ze swoim stanem zdrowia i objawami, które mi towarzyszyły. Formularz nie zakwalifikował mnie na test na COVID-19.

Formularz STOP COVID-19 [screen]

i

Autor: materiały prasowe Formularz STOP COVID-19 [screen]

Test na COVID-19 nie zdaje egzaminu

Po wczorajszym ogłoszeniu specjalnego formularza, który pozwoli uzyskać skierowanie na test na COVID-19 z pominięciem lekarza POZ, w sieci zawrzało. Pomysł ten szczególnie zadziwił lekarzy, którzy sami zaczęli "testować" ankietę i jej przydatność.

Lekarz Bartosz Fiałek napisał na Twitterze, że "okazuje się – po wypełnieniu formularza – że możliwość zapisania się na test na obecność zakażenia SARS-CoV-2 jest POZORNA". Dodał też, że "formularz nie dotyczy osób bezobjawowych, a ich nieznajomość nie pozwala na odpowiednie zarządzanie epidemią COVID-19".

Lekarz rodzinny Jacek Bujko zauważa, że po wpisaniu do ankiety objawów pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 system pokazuje, że nie zostają oni zakwalifikowani do testu na COVID-19.

Co to tak naprawdę oznacza? Lekarze POZ po rozmowie z pacjentem są w stanie stwierdzić, czy test na COVID-19 jest potrzebny, nawet jeśli pacjent nie wykazuje WSZYSTKICH objawów zakażenia koronawirusem (swoją drogą ta lista wciąż się wydłuża). Pacjent, który po wypełnieniu ankiety ze strony gov.pl dostaje informację, że nie kwalifikuje się na test na COVID-19 może mieć poczucie fałszywego bezpieczeństwa. A lekarze ostrzegają, że zbyt późne zgłoszenie się do lekarza, a tym samym opóźnione rozpoznanie COVID-19 może skończyć się tragicznie.

Nasza rada: jeśli macie podejrzenie, że mogliście zarazić się koronawirusem SARS-CoV-2, dla pewności umówcie się na (tele)wizytę do swojego lekarza rodzinnego.

Raport z anteny 15.03, godz.10