Sklepy otwarte w niedziele

i

Autor: Canva

Te sklepy będą OTWARTE W NIEDZIELE nawet po 1 lutego. Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy!

2022-02-02 8:32

Zgodnie z nową ustawą, która na celu ma ograniczenie handlu w niedziele od 1 lutego wiele sklepów nie będzie mogło prowadzić w ten dzień sprzedaży jako placówki pocztowe. Czy to oznacza, że wszystkie sklepy będą zamknięte? W artykule podpowiadamy, gdzie można będzie zrobić zakupy w niedzielę.

Sklepy otwarte w niedziele

Nowa ustawa dotknie w praktyce tylko duże sklepy sieciowe, które do tej pory korzystały z zapisu o działalności jako placówki pocztowe. Zgodnie z nowymi zasadami sklepy te będą musiały zaprzestać sprzedawania swoich towarów w niedziele. Duże sklepy otwarte pozostaną jedynie w terminach niedziel handlowych, czyli 30 stycznia, 10 kwietnia, 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 oraz 18 grudnia. Czy to oznacza, że w sytuacji awaryjnej nie będziemy mogli zrobić zakupów w niedzielę? Nie, zakaz handlu w niedziele nie dotyczy:

  • działalności pocztowej,
  • cukierni, lodziarni,kawiarni
  • stacji paliw,
  • kwiaciarni,
  • sklepów z prasą,

Warto też zauważyć, że małe sklepy osiedlowe, w których sprzedawcą jest właściciel też mogą prowadzić sprzedaż w niedziele. Podobnie jest w wypadku sklepów sieci Żabka. Właściciele tych sklepów mogą nadal korzystać z wyłączenia dla przedsiębiorców działających na własny rachunek i nie ma znaczenia, czy dany sklep jest jednocześnie placówką pocztową. Problem mogą mieć ci przedsiębiorcy, którzy mają kilka Żabek. Nowelizacja ustawy pozwala przedsiębiorcy, który prowadzi sklep, na korzystanie z nieodpłatnej pomocy m.in. małżonka, dzieci czy rodzeństwa w niehandlowe niedziele. Nie wiadomo jednak, czy osoby będące członkami rodziny przedsiębiorcy mogą pracować w innych sklepach należących do członka rodziny. Kontrowersje budzi też zapis o bezpłatnej pomocy i konieczności braku zatrudnienia. Wiele osób prowadzących rodzinny biznes oburza fakt, że nie mogą oficjalnie płacić żonie, mężowi czy dzieciom za wykonywaną pracę w tym dniu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Olsztyn. Policja poszukuje mężczyzny z nagrania