Te osoby NIE MOGĄ być szczepione preparatem Johnson&Johnson! SPRAWDŹ, czy się do nich zaliczasz

i

Autor: Pixabay.com

Te osoby NIE MOGĄ być szczepione preparatem Johnson&Johnson! SPRAWDŹ, czy się do nich zaliczasz

2021-07-13 10:13

Nowe zalecenia Europejskiej Agencji Leków (EMA). Komitet ds. bezpieczeństwa EMA stwierdził, że nie wszyscy mogą być szczepoenie jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson! Sprawdź, czy zaliczasz się do tej wąskiej grupy osób.

Skuteczna, bezpieczna, łatwa do przechowywania, jednodawkowa - szczepionka Johnson&Johnson przeciwko COVID-19 wydaje się preparatem niemal idealnym. Czy tak jest naprawdę?

Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Johnson&Johnson podawana jest w jednej dawce i można ją trzymać w zwykłej lodówce. 

Szczepionkę opracowały firma Janssen Pharmaceutica (będąca częścią globalnego koncernu Johnson&Johnson) oraz specjaliści z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC). Pełna nazwa szczepionki to Janssen COVID-19 Vaccine (lub Ad.26.COV2.S).

Już w kwietniu media donosiły o kolejnym możliwym efekcie ubocznym szczepionek wektorowych (wtedy chodziło o AstraZenekę), czyli o występowaniu zespołu przesiąkania włośniczek. Teraz w sprawie szczepionki Johnson&Johnson i tego rzadkiego powikłania wypowiedziała się Europejska Agencja Leków (EMA).

Europejska Agencja Leków zaleciła, aby osoby, które wcześniej miały zespół przesiąkania włośniczek, nie były szczepione preparatem Janssen przeciwko Covid-19.

EMA zaleciła również dodanie zespołu przesiąkania włośniczek do informacji o produkcie jako nowego działania niepożądanego szczepionki, wraz z ostrzeżeniem mającym na celu podniesienie świadomości pracowników służby zdrowia i pacjentów na temat tego ryzyka.

Do dnia 21 czerwca 2021 r. na całym świecie podano ponad 18 milionów dawek szczepionki Janssen przeciw Covid-19.

Zespół przesiąkania włośniczek jest bardzo rzadkim, poważnym stanem, który powoduje wyciek płynu z małych naczyń krwionośnych (naczyń włosowatych), powodujący m.in. obrzęk głównie rąk i nóg i niskie ciśnienie krwi.

Pracownicy służby zdrowia powinni zdawać sobie sprawę z oznak i objawów zespołu przesiąkania włośniczek oraz ryzyka jego nawrotu u osób, u których wcześniej zdiagnozowano to schorzenie.

Osoby zaszczepione preparatem Janssen powinny natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli w ciągu kilku dni po szczepieniu wystąpią u nich gwałtowne obrzęki rąk i nóg lub nagły przyrost masy ciała. Objawy te są często związane z uczuciem omdlenia (z powodu niskiego ciśnienia krwi).

Nowy spot zachęcający do szczepienia na koronawirusa