Dodatkowe obostrzenia dla osób zakażonych niebezpiecznymi wariantami koronawirusa - co planuje resort zdrowia?

i

Autor: Ministerstwo Zdrowia Dodatkowe obostrzenia dla osób zakażonych niebezpiecznymi wariantami koronawirusa - co planuje resort zdrowia?

Te osoby mogą zostać objęte DODATKOWYMI OBOSTRZENIAMI. Co planuje resort zdrowia?

2021-06-18 15:14

Niewykluczone, że niektóre osoby mogą zostać objęte DODATKOWYMI OBOSTRZENIAMI. Wszystko przez niebezpieczny wariant koronawirusa Delta, który stwarza w tej chwili największe zagrożenie w Polsce. Do tej pory w kraju zidentyfikowano już blisko 80 przypadków zakażeń tym wariantem. Jakie dodatkowe obostrzenia w związku z tym minister zdrowia Adam Niedzielski bierze pod uwagę? Szczegóły w artykule.

Podczas środowej (16 czerwca) konferencji prasowej, która odbyła się w Olsztynie, Minister Niedzielski ocenił, że obecnie priorytetem w walce z pandemią jest zbudowanie możliwości sekwencjonowania genomu, czyli badanie, z jakim wariantem koronawirusa mamy do czynienia. W tym celu 6,5 mln zł trafi na doposażenie laboratoriów sanepidu w Warszawie, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie, Katowicach i Olsztynie. 

Wariant koronawirusa Delta najbardziej realnym zagrożeniem w Polsce

- Jak państwo wiecie, tych wariantów, które są określone przez WHO jako alertowe, jest kilka. Tym najbardziej realnie zagrażającym Polsce jest wariant Delta, wcześniej nazywany wariantem indyjskim. W tej chwili w Polsce mamy zidentyfikowanych blisko 80 przypadków tego typu - powiedział Niedzielski.

Minister Niedzielski przyznał, że resort zdrowia chce, by sekwencjonowanie było na tyle szybkie, żeby wynik badania był znany przed zakończeniem przez zakażoną osobę izolacji czy kwarantanny. Ma to służyć wprowadzeniu "bardziej dolegliwych środków izolacyjnych" i dokładniejszemu zbadaniu "charakteru ogniska i potraktowaniu takiego ogniska w sposób szczególny".

Raport z anteny 16.06, godz.10

Dodatkowe obostrzenia dla osób zakażonych niebezpiecznymi wariantami koronawirusa - co planuje resort zdrowia?

- Jeśli chodzi o kwestię tych bardziej dolegliwych środków, to tutaj inspektor sanitarny ma prawo i możliwości, żeby wydłużyć kwarantannę. Standardem jest to, że ten pierwszy okres przedłużenia to jest do 14 dni, mówię tutaj o izolacji jak i kwarantannie, ale mówię też o wprowadzeniu ewentualnego wymogu negatywnego testu przy wyjściu z kwarantanny lub izolacji – powiedział.

Rzecznik ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział PAP, że ewentualny test przed zakończeniem kwarantanny będą wykonywały zarówno osoby zakażone wariantem delta czy innymi wariantami koronawirusa uznanymi jako alertowe, jak i ci, którzy z tą zakażoną osobą miały kontakt.

Zastępujący głównego inspektora sanitarnego Krzysztof Saczka podkreślił znaczenie wywiadów epidemiologicznych w przypadku osób, które zakażone są alertowymi wariantami koronawirusa. Zaapelował, by osoby zakażone mówiły w nich prawdę, nie zatajały osób, z którymi się kontaktowały.