Leki

i

Autor: Pexels / Pixabay Lista leków refundowanych 2022. Nowa lista leków wchodzi w życie od maja

Te leki ZDROŻEJĄ OD STYCZNIA. Jest ich ponad 500! Sprawdź, które obejmie podwyżka

2021-12-30 12:04

Od stycznia 2022 będziemy musieli zapłacić więcej za leki! I to za sporą ich ilość, ponieważ od nowego roku w górę pójdą ceny ponad pół tysiąca preparatów. Kto dopłacać będzie musiał najwięcej?

Już od nowego roku ponad 500 leków refundowanych będzie droższa, są to miedzy innymi leki na schizofrenię, chorobę afektywną dwubiegunową, przewlekłą niewydolność serca w klasach NYHA II - NYHA IV, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, miażdżycy objawowej naczyń wieńcowych, przewlekłe owrzodzenia, astmę, zespół policystycznych jajników, zespół Parkinsona czy cukrzycę, a także różnego rodzaju antybiotyki.

DROŻSZE LEKI 2022: SKĄD PODWYŻKA?

Resort zdrowia przygotował nową listę refundacyjną, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Podwyżki cen spowodowane są między innymi powodem braku wniosków o kontynuację reformacji składanych przez producentów farmaceutyków. 320 leków całkowicie utraci refundację - oznacza to, iż pacjenci którzy przyjmują te leki stracą refundację i będą musieli zapłacić 100% ceny za dany lek. Poza tym, wzrasta również kwota dopłat dla pacjentów za 509 produktów. W zdecydowanej większości w tym wypadku cena wzrośnie dodatkowo 10 złotych za lek.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Endermologia, czyli masaż podciśnieniowy. Efekty, wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Droższe leki od 2022: KTO ZAPŁACI NAJWIĘCEJ?

W najnowszym obwieszczeniu wzrosną dopłaty dla 509 leków. Podwyżki odczują m.in. osoby leczące się na schizofrenię, a z tą chorobą zmaga się ok. 400 tys. Polaków - podaje Super Express. To jednak nie koniec. Więcej zapłacą też za leki osoby po przeszczepie narządów, które przyjmują Certican - jego cena wzrośnie o 30 zł. Z kolei o 8 zł więcej zapłacą za swoje leki osoby walczące z łuszczycą. Z tą chorobą zmaga się 800 tys. Polaków.

Dobrych wieści nie ma także dla kilkudziesięciu tysięcy osób, które chorują na zapalenie jelit, zdrożeją bowiem stosowane przez nie leki: Salofalk (o 7,92 zł) i Crohnax (o 7,37 zł).

Od stycznia z refundacji całkiem wypadnie 14 molekuł, które są w składzie ok. 300 leków. Więcej przyjdzie zapłacić za leki m.in. na nadciśnienie i wrzody żołądka. Stanieją zaś igły do wstrzykiwaczy dla cukrzyków, bo one zaczną być refundowane.

QUIZ. Co nas czeka w 2022 roku? Sprawdź, czy jesteś gotowy na rewolucyjne zmiany!

Pytanie 1 z 12
1. To będzie rok drożyzny. Ile, według prognoz ekspertów, ma wynieść w połowie roku inflacja?

TE LEKI STANIEJĄ W 2022 ROKU!

Jednak nie wszystko będzie droższe. Część leków będzie tańszych. Styczeń przyniesie też obniżki cen ponad 1100 leków. Np. preparat dla mężczyzn z rakiem prostaty Zoladex stanieje o 122 zł, a o 41 zł stanieje Exelon na chorobę Alzheimera. Od nowego roku 34 produkty będą tańsze o ponad 10 zł, pozostałe ceny leków będą obniżone o kwoty poniżej 10 zł. 

Pełną listę leków, które utraciły i zyskały refundację można sprawdzić na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia.