AstraZeneca. Kolejne kraje wstrzymują szczepienia

i

Autor: UMP

AstraZeneca: kolejne kraje wstrzymują szczepienia. Co w Polsce? Ministerstwo Zdrowia nie pozostawia wątpliwości!

2021-03-16 12:53

Kolejne kraje wstrzymują szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Tymczasem rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazuje jasny komunikat: szczepienia Astra Zeneką są bezpieczne. Czy rzeczywiście nie ma się czego bać? Czy istnieją zagrożenia dla zaszczepionych produktem tej firmy? Jakich objawów należy się spodziewać?

Rumunia, Norwegia, Islandia, Dania, Włochy, Tajlandia... media obiegają informacje o kolejnych krajach, które wstrzymały szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Dlaczego tak się dzieje?

Wszystko przez to, że u niewielkiej liczby zaszczepionych wykryto powstanie zakrzepów krwi. Dotychczas stwierdzono, że doszło do trzydziestu takich „incydentów zakrzepowych” na 5 mln zaszczepionych osób w Unii Europejskiej. AstraZeneca zapewnia, że bezpieczeństwo szczepionki tej firmy jest intensywnie badane w ramach wciąż kontynuowanych badań klinicznych.

Stanowisko Europejskiej Agencji Leków (EMA), która zatwierdza szczepionki do użytku na terenie Unii Europejskiej, jest w tej sprawie jasne.

- Nie ma obecnie żadnych wskazań, że szczepienia te mogą powodować takie schorzenie, które nie jest wymieniane na liście działań ubocznych tego preparatu – stwierdza EMA. Dodaje, że korzyści z tego szczepienia są większe niż ewentualne ryzyko, dlatego podawanie tej szczepionki może być kontynuowane. Nadal jednak będą śledzone i analizowane przypadki choroby zakrzepowo-zatorowej u osób zaszczepionych preparatem firmy AstraZeneca.

O bezpieczeństwie szczepień przy użyciu preparatu tej firmy zapewnia brytyjska Agencja Regulacyjnej ds. Leków i Opieki Zdrowotnej (MHRA). Podkreśla ona, że osoby z wyznaczonym terminem szczepienia bez obaw powinny pójść się zaszczepić.

- Zakrzepy krwi zdarzają się w sposób naturalny i nie są czymś wyjątkowym – przekonuje Phil Bryan z MHRA. Dodaje, że w Wielkiej Brytanii podano już 11 mln dawek szczepionki firmy AstraZeneca.

Głos w tej sprawie zabrał w piątek (12 marca) Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

- Szczepienia AstrąZeneką są bezpieczne - powiedział. - Nie ma na dziś żadnego powodu, by je wstrzymać. Na bieżąco współpracujemy z Europejską Agencją Leków, monitorujemy jej wskazania, ale również nasz lokalny rynek szczepień. Zachowania poszczepienne są obserwowane przez specjalistów z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, z Państwowego Zakładu Higieny czy z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Raport z anteny 12.03.2021, godz.10