SZCZEPIENIA COVID-19 - zmiana odstępów między dawkami! Ile trzeba czekać na druga dawkę?

2021-06-09 15:05
szczepionka
Autor: Pixabay.com

W życie wchodzi nowy schemat szczepień przeciw COVID-19. Zmienia on odstępy czasowe między pierwszą a drugą dawką dostępnych na terenie Polski preparatów szczepiennych. Dowiedzcie się, ile będziemy czekać na drugą dawkę Moderny, Pfizera i Astra Zeneca.

Szczepienia przeciw COVID-19 trwają w Polsce już od kilku miesięcy. Na przełomie maja i czerwca liczba zaszczepionych Polek i Polaków przekroczyła 22 miliony. Znaczna część z nich dostała jeden z używanych na terenie naszego kraju preparatów dwudawkowych. Mowa o szczepionkach firm Pfizer, Moderna i Astra Zeneca. W przypadku każdej z nich trzeba odczekać określony czas między przyjęciem pierwszej i drugiej dawki. Początkowo okresy te były ustalane w oparciu o dostępność szczepionek. Aktualnie nie ma jednak żadnych problemów z zaopatrzeniem punktów szczepień. Przygotowano wiec nowy schemat szczepień. Zakłada on zmiany w kwestii odstępów między zastrzykami. Ile trzeba czekać na drugą dawkę preparatów Pfizer, Moderna i Astra Zeneca? Dowiecie się tego w dalszej części artykułu.

Polsat Plus Arena Gdańsk CZEKA NA PIŁKARZY REPREZENTACJI

Nowy schemat szczepień przeciw COVID-19 - odstępy będą krótsze!

Odstępy między szczepionkami zmienia nowy schemat szczepień przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Wiceminister Maciej Miłkowski wydał komunikat w sprawie stosowanych schematów szczepień przeciw COVID-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech oraz Moderna. Uwzględnia on charakterystykę każdej ze szczepionek. Ostępy ustalono tak, by możliwe było osiągnięcie największej odporności. Odstępy między drugimi dawkami wyglądają teraz następująco:

  • AstraZeneca - druga dawka po 35 dniach i nie później niż po 84 dniach
  • Pfizer - druga dawka po 21 dniach i nie później niż po 42 dniach
  • Moderna - druga dawka po 28 dniach i nie później niż po 42 dniach

Osoby, które przyjęły już pierwszą dawkę, mogą dowiadywać się o możliwość wyznaczenia wcześniejszego terminu przyjęcia drugiej dawki.

Szczepienia dla ozdrowieńców - kiedy mogą się szczepić osoby po przebytym COVID-19?

Nowy schemat szczepień nie przewiduje żadnych zmian w przypadku osób, które przechorowały już COVID-19. Mogą one być szczepione nie wcześniej, niż 30 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze