Superpełnia w czerwcu. Kiedy można zobaczyć superksiężyc?

2022-06-14 10:09
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: Canva

Już wkrótce będziecie mieli okazje podziwiać superpełnię. Nawet jeśli nie jesteście fanami astronomii, to zjawisko, które będzie można obserwować na niebie, zapewne zrobi na was wrażenie. Takie zjawisko na nieboskłonie występuję bardzo rzadko. Dlaczego czerwcowa pełnia jest "super" i kiedy ją obserwować, dowiecie się z artykułu.

Kiedy obserwować superpełnię?

W nocy z wtorku na środę (14-15 czerwca) będziemy mogli zaobserwować tak zwaną superpełnię Księżyca. Pełnię Księżyca możemy podziwiać raz na około 29,5. Dnia. Jednak aby zwykła pełnia stała się superpełnią Księżyc musi znajdować się najbliżej ziemi w tzw. perygeum. Orbita naszego naturalnego satelity jest nie kołowa, tylko eliptyczna, dlatego połączenie bliskiego ułożenia księżyca względem Ziemi przy jednoczesnym wystąpieniu pełni nie jest zjawiskiem częstym.

Co jest wyjątkowego w tym zjawisku? W tym roku superksiężyc będzie można obserwować tylko 2 razy. Superpełnia nazywana jest też superksiężycem. To właśnie podczas takiego ułożenia na orbicie księżyc jest wyjątkowo duży i jasny. Naukowcy oszacowali, że dla obserwatora jest on, aż o 14 procent większy i świeci do 30 procent jaśniej.

Kiedy obserwować superksiężyc? Chociaż pełnia rozpocznie się 14 czerwca o godzinie 13,52, to moment, w którym księżyc znajdzie się w perygeum zaobserwować będzie można – 15 czerwca o godz. 1.23. Jeśli pogoda dopisze, to przy tak sprzyjających warunkach będzie można dokładnie przyjrzeć się gołym okiem wszystkim kraterom na Księżycu. Ich nazwy znajdziecie na ilustracji pod artykułem.

Kratery na Księzycu
Autor: Internet / WikiCommos
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze