Strzelanina w Teksasie. 18-latek zabił dziewiętnaścioro dzieci. Wszedł do szkoły z pistoletem [FOTO]

2022-05-25 7:36
Strzelanina w Teksasie
Autor: ALLISON DINNER/AFP/East News Masakra w szkole podstawowej

21 osób, w tym 19 uczniów, zginęło we wtorkowej strzelaninie w szkole podstawowej w mieście Uvalde w Teksasie w USA, 135 km na zachód od San Antonio.

Nie wiadomo, w jakim wieku były zabite dzieci. Sprawca strzelaniny, 18-letni mężczyzna, nie żyje, zastrzelony przez policjantów.

Jak wyjaśnił gubernator stanu Gregg Abbott, napastnikiem był 18-letni Salvador Romas, prawdopodobnie były uczeń liceum w Uvalde. Wszedł do szkoły z pistoletem i prawdopodobnie karabinem.

Spośród 21 osób zabitych we wtorkowej strzelaninie w mieście Uvalde w Teksasie w USA 19 to uczniowie tamtejszej szkoły podstawowej, a dwoje to dorośli, w tym nauczycielka i napastnik, który został zastrzelony przez służby - sprecyzował rzecznik teksańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego.

Wcześniej senator stanu Teksas Roland Gutierrez informował opinię publiczną, że wśród zabitych jest 18 dzieci i troje dorosłych.

- Teksańczycy w całym stanie opłakują ofiary tej bezsensownej zbrodni i społeczność Uvalde - powiedział Abbott - (…) Wzywamy wszystkich Teksańczyków do zjednoczenia się, aby okazać nasze niezachwiane wsparcie wszystkim cierpiącym – mówił Abbott.

Organizacja non-profit Archiwum Przemocy z Bronią (GVA) naliczyła do połowy maja w Ameryce co najmniej 215 strzelanin, zdefiniowanych jako takie, w których zginęły lub zostały ranne cztery lub więcej osób. W dziewięciu było cztery lub więcej ofiar śmiertelnych.

Przemówienie związane z tragedią wygłosił wieczorem prezydent Joe Biden. Zapewnił, że modli się za to, aby rodzice i bliscy ofiar mieli siłę w ciemności, jaka ich otacza. Podkreślił, że nie będą już tacy sami.

"Jasno jako naród musimy zadać pytanie: Kiedy na miłość boską przeciwstawimy się lobby broni palnej? Kiedy na miłość boską zrobimy to, co musi być zrobione? – mówił m.in. Biden w emocjonalnym wystąpieniu, wzywając do wprowadzenia obostrzeń w nabywaniu broni palnej.

Agencja AP przypomina, że była to najbardziej śmiertelna strzelanina w szkole podstawowej od wydarzeń w Newtown w stanie Connecticut prawie dziesięć lat temu, gdy napastnik zastrzelił 26 osób, w tym 20 dzieci w wieku 6 i 7 lat i 6 dorosłych członków personelu,

W Uvalde mieszka około 16 000 osób, miasto jest siedzibą rządu hrabstwa Uvalde. Znajduje się około 120 kilometrów od granicy z Meksykiem. Szkoła Robb Elementary znajduje się w dzielnicy, zabudowanej głównie skromnymi domami.

Lepi pierogi dla łodzian, żeby nakarmić ukraińskie wojsko

Co kieruje zabójcami i seryjnymi mordercami?

Posłuchaj podcastu ZŁO i poznaj historię najgłośniejszych zbrodni.

Listen to "Ed Gein - Rzeźnik z Plainfield cz.1" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze