Strajk na kolei: Tego dnia lepiej unikać podróży pociągiem!

i

Autor: Wikipedia, CC, 2018, Fot. Michał Beim Strajk na kolei: Tego dnia lepiej unikać podróży pociągiem!

Strajk na kolei: Tego dnia lepiej unikać podróży pociągiem! [DATA]

2022-05-13 17:57

Podwyżek nie ma, więc będzie strajk! Mają wziąć w nim udział niemal wszyscy pracownicy spółki Polregio, a to oznacza gigantyczne problemy na kolei. Podano konkretną datę strajku generalnego. Kiedy odbędzie? Jakich utrudnień należy się spodziewać? Które pociągi nie odjadą?

Aktualizacja, godz. 20.20

Strajku nie będzie. Stronom udało się dojść do porozumienia.

QUIZ. Kultowe polskie seriale z lat 90. Ile z nich pamiętasz? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Jak nazywał się lek, nad którym pracowali bohaterowie pierwszej polskiej telenoweli "W labiryncie"?
Quiz

Strajk generalny Polregio

- W dniu dzisiejszym Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Polregio SA informuje, że z uwagi na brak jakichkolwiek propozycji ze strony właścicieli - Agencji Rozwoju Przemysłu, Konwentu Marszałków Województw RP jak i Zarządu Polregio oraz woli negocjacji rozwiązania problemu, w dniu 16.05. 2022 r. od godz. 0.01 we wszystkich zakładach spółki oprócz centrali zostanie przeprowadzony strajk generalny - napisano w komunikacie blisko miesiąc temu.

Czytaj także: Jest porozumienie ws. KPO. Kiedy Polska dostanie pieniądze z UE?

"Unieruchomienie całej spółki"

Jak zaznaczył w rozmowie prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszek Miętek, udział w strajku nie jest przymusowy, w związku z czym każdy z nich będzie indywidualnie podejmował decyzję o udziale w proteście.

- W referendum prawie 100 proc. opowiedziało się za strajkiem. W związku z tym jestem przekonany, że wszyscy pracownicy do niego przystąpią, czego efektem będzie unieruchomienie całej spółki - powiedział.

Wciąż bez porozumienia

Rzeczniczka Polregio Aleksandra Baldys powiedziała że zarząd spółki cały czas zabiega o podwyżki dla pracowników i o to, by do strajku nie doszło. Zaznaczyła jednocześnie, że zarząd liczył się z możliwością ogłoszenia strajku. Wcześniej rzeczniczka poinformowała, że zarząd Polregio zaproponował podniesienie wynagrodzenia zasadniczego o 400 złotych od 1 stycznia 2022 r. oraz 500 złotych jednorazowej gratyfikacji, przy czym wypłata tych środków byłaby uwarunkowana podpisaniem aneksów do umów z marszałkami wszystkich województw.

Wyjaśnia, że uzyskanie finansowania wiąże się z koniecznością renegocjacji planów finansowych do umów PSC (Public Service Contract) z marszałkami województw, czyli organizatorów kolejowych przewozów pasażerskich w regionach, którzy są jednocześnie udziałowcami Polregio. Wcześniej odbyło się spotkanie mediacyjne zarządu spółki ze związkami zawodowymi w Polregio w sprawie sporu zbiorowego, ale wobec braku możliwości zawarcia porozumienia płacowego, zakończyło się ono podpisaniem protokołu rozbieżności.

Czego domagają się pracownicy?

Według rzeczniczki, związki zawodowe w spółce domagają się podwyżki wynagrodzeń o 700 zł z wyrównaniem od 1 grudnia 2021 r. Zarząd Polregio informuje, że podwyżka w oczekiwanej przez związki zawodowe wysokości, to roczny koszt ok. 124 mln zł. W opinii kierownictwa spółki oznaczało by to stratę finansową dla Polregio i utratę rentowności.

Czytaj także: Ceny truskawek NIŻSZE niż zakładano. Ile zapłacimy za owoce?

Kiedy strajk generalny w Polregio? Które pociągi zostaną odwołane?

Jak podkreślają pracownicy, w strajku zamierza wziąć udział blisko 100 proc. zatrudnionych osób. To może oznaczać paraliż w całej spółce i utrudnienia w całym kraju. Protest rozpocznie się 16 maja i potrwa cały dzień.

- Zakładam, że będzie dojdzie do porozumienia i nie będzie strajku w Polregio - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel w odpowiedzi na pytanie posłów o planowany strajk.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

KTO WYGRA EUROWIZJĘ [OCHMAN, CHANEL, SAM RYDER] | ESKA XD - Eurowizja 2022 #47