truskawki

i

Autor: Pixaby Ceny truskawek 2022. Po ile truskawki na targu i w sklepie?

Ceny truskawek NIŻSZE niż zakładano. Ile zapłacimy za owoce?

2022-05-16 7:33

Ceny truskawek 2022. Ile trzeb zapłacić za owoce? Po ile truskawki w sklepach na targach? Okazuje się, że w tym roku truskawki będą tańsze niż rok temu. Wzrost cen to jeden z mitów, który powstał wokół tych owoców. Jakie są inne?

Ceny truskawek 2022. Ile zapłacimy za owoce?

Ceny truskawek 2022: jak wyglądają? Czy są wyższe niż rok temu? Po ile truskawki na targach i w sklepach? Nad tą kwestią zastanawia się wiele osób, które są fanami tych owoców. Po ostatnich informacjach dotyczących cen czereśni - w sieci pojawiło się zdjęcie, że kilogram kosztował 260 złotych - zaczęto zastanawiać się nad ceną truskawek. Czy za te owoce też będziemy musieli dużo zapłacić?

Z odpowiedzią przyszli eksperci. Okazuje się, że ceny truskawek 2022 wcale nie będą tak wysokie, jak się obawiano. Opublikowano właśnie raport w tej sprawie. Co więcej, ceny truskawek 2022 mają być niższe niż rok temu. Ile więc zapłacimy za truskawki?

Pierwsze krajowe owoce można było kupić w cenie detalicznej ok. 35 zł za kg. W ubiegłym roku ceny truskawek przekraczały 45 zł za kg. W połowie maja średnia cena spadła już poniżej 30 zł za kg. Wzrost podaży owoców sprawia, że dalej będzie malała.

Spis treści

  1. Ceny truskawek 2022. Ile zapłacimy za owoce?
  2. Mit 2 – polskie truskawki są tylko w czerwcu
  3. Mit 3 – nie da się odróżnić polskiej truskawki od importowanej
  4. Mit 4 – egzotyczne owoce są tak samo wartościowe jak lokalne
  5. Obalamy mit 5 - najzdrowsze owoce pochodzą z daleka

Tegorocznym cenom sprzyja pogoda. W ubiegłym roku mieliśmy silne przymrozki, suszę i obfite opady. Obniżkę cen truskawek powoduje również duży import owoców i nie zawsze uczciwa konkurencja, czyli proceder przepakowywania owoców południowych w opakowania z polską flagą. Skala jest duża i potrzebna jest tu większa presja społeczna. Plantatorzy zwracają uwagę na ten problem, ponieważ wiedzą, że jeśli ktoś kupi takie owoce to nie będzie zadowolony - mówi Albert Zwierzyński, praktyk w zakresie uprawy truskawek, popularyzator wiedzy o ich walorach i odmianach.

Wygórowane ceny truskawek 2022 to nie jedyny mit, jaki pojawia się na temat tych owoców. Jakie są pozostałe?

Mit 2 – polskie truskawki są tylko w czerwcu

Truskawki i czerwiec to kiedyś był synonim. Dziś pierwsze owoce mamy już w kwietniu. Polskie truskawki wiosenne uprawiane są w szklarniach i w tunelach. W czerwcu i lipcu dostępne będą odmiany owocujące w gruncie. Potem pojawią się odmiany powtarzające owocowanie. Są one uprawiane zarówno w gruncie jak i w tunelach. Ich zbiory można prowadzić aż do pierwszych przymrozków. Zatem, przy sprzyjającej pogodzie, krajowe truskawki będą oferowane do końca października.

Mit 3 – nie da się odróżnić polskiej truskawki od importowanej

Patrzmy na etykietę producenta. Powinna znaleźć się na niej informacja od kogo pochodzą truskawki. Czym mniej anonimowości tym lepiej. Pojedynczą truskawkę importowaną można poznać po smaku, jędrności i po szypułce. Kondycja szypułki zdradza najwięcej. Szypułka po czterech dniach transportu, z południowej Europy lub północnej Afryki, nie jest świeża, jest zmęczona.

Polskie truskawki wiosenne - uprawiane w tunelach - mają smak tych polowych. Owoce są jędrne, soczyste, lekko poziomkowe i kwaskowate. Dojrzałe owoce pachną. Zapach jest najbardziej intensywny właśnie przy szypułce. Jest ona świeża i soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu. Jak mówią producenci – szypułka zawsze prawdę powie.

Złodzieje katalizatorów zatrzymani na gorącym uczynku

Mit 4 – egzotyczne owoce są tak samo wartościowe jak lokalne

Truskawka polska jest smaczniejsza, a owoce z lokalnego rynku mają lepszy wpływ na nasze zdrowie. Dlaczego?

Owoce importowane nie mają tak intensywnego smaku i zapachu. Owoce, które możemy porównywać – truskawka do nich należy - różną się od naszych. Producenci na południu stawiają na inne odmiany, ich owoce muszą przejechać często 2-3 tys. km. Priorytetem jest zatem ich trwałość i oczywiście wygląd. Zrywane są niedojrzałe, ponieważ atrakcyjnie muszą wyglądać dopiero po kilku dniach podróży. Kupujemy oczami. Szkoda, smak i węch bardzo tu pomagają - mówi Albert Zwierzyński, ekspert w Pytanie na Śniadanie.

Nasze truskawki są uznawane za wyjątkowo smaczne. Powinno nas to cieszyć, mamy bowiem klimat wyjątkowo korzystny dla uprawy wszystkich owoców jagodowych. Truskawki są coraz bardziej doceniane i określane jako superowoce – super food, żywność wyjątkowo korzystna dla naszego zdrowia i urody.

Obalamy mit 5 - najzdrowsze owoce pochodzą z daleka

Truskawki należą do superowoców. Polska ma swoje superowoce. Mitem jest bowiem to, że pojęcie super fruits zarezerwowano dla czegoś mało znanego, niszowego, zagranicznego czy egzotycznego.

W Polsce mamy fenomenalny klimat do uprawy owoców jagodowych. Jest to klimat kontynentalny, który cechują duże amplitudy temperatur dobowych i rocznych. Dni są u nas ciepłe, a noce jednak zimne. Im zawdzięczają truskawki swoje wybarwienie i dużą ilość wspomnianych polifenoli. To właśnie intensywna czerwień truskawki świadczy o ich dużej ilości. Jesteśmy wielkim producentem owoców jagodowych. Obok truskawek, borówki, malin, jeżyn, czarnej i czerwonej porzeczki, jagody kamczackiej, aronii, minikiwi, agrestu, rokitnika, derenia, świdośliwy. Tak wielu, tak wartościowych, owoców nie da się wyprodukować nigdzie na świecie - wyjaśnia Albert Zwierzyński.

Mało osób wie, że truskawki mają więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. Są bogatym źródłem antyoksydantów, polifenoli, które wydatnie wspierają układ odpornościowy, jego pocovidową regenerację, działanie przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe.

Kupując truskawki pytajmy o ich pochodzenie. Wybierając te uprawiane lokalnie fundujemy sobie wielką przyjemność i wspieramy plantatorów. Dbamy też o środowisko, ponieważ ograniczamy daleki transport, a tym samym emisję gazów cieplarnianych. To kolejny argument za tym by obalić mit, że miejsce produkcji nie ma znaczenia. Ma i to fundamentalne.

Pogoda na lato 2022: Szykuje się UPALNY lipiec! Znamy prognozy na wakacje!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE