Stopy procentowe znowu w górę! Jak wyglądają nowe wartości?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Stopy procentowe znowu w górę! Jak wyglądają nowe wartości?

Stopy procentowe znowu w górę! To będzie najdroższa rata kredytu w historii!

2022-03-08 16:40

Koszmarna wiadomość dla posiadaczy kredytów. Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o kolejnej podwyżce stóp procentowych. To oznacza, że raty kredytów będą najwyższe w historii. Co więcej, należy się spodziewać nawet dwucyfrowej inflacji! O ile złotych wzrosną raty?

Stopy procentowe znowu w górę! To już szósta podwyżka z rzędu i najwyższy poziom od lutego 2013 roku. Zgodnie z wtorkową decyzją RPP:

  • stopa referencyjna wzrosła do 3,50 proc.,
  • stopa lombardowa do 4,00 proc.,
  • stopa depozytowa do 3,00 proc.,
  • stopa redyskonta weksli do 3,55 proc.,
  • a stopa dyskontowa do 3,60 proc.

Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku i od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. Uchwała RPP wchodzi w życie 9 marca.

Czytaj także: W tych sklepach nie kupisz rosyjskich i białoruskich produktów! [LISTA]

Wyższe stopy procentowe: Co to oznacza?

Wyższe stopy procentowe to przede wszystkim wyższe raty kredytów w złotówkach. - W zależności od kredytów mogą być wyższe od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Te podwyżki będą powodowały takie zmiany - mówi ekonomista SGH, dr Jarosław Janecki.

Należy jednak pamiętać, że to już kolejna - szósta podwyżka stóp procentowych. - Rata docelowa to miało być około 2500 zł. Teraz płacimy 3125 zł, a kolejne podwyżki przed nami... Do tego czynsz i opłaty - mówi pani Agnieszka z Warszawy, której rata kredytu jeszcze przed dzisiejszą podwyżką wzrosła o ponad 600 zł. 

Gigantyczna inflacja

W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się także dwucyfrowej inflacji, na co złożyło się kilka czynników.

- Osłabienie kursu walutowego plus niestety braki niektórych produktów, które stają się po prostu coraz droższe i oczywiście ceny surowców, które rosną w sposób dramatyczny - dodaje Janicki i podkreśla, że poniedziałkowe podwyżki stóp procentowych nie zmniejszą z dnia na dzień inflacji. - Znaczna część wzrostu cen jest generowana przez czynniki zewnętrzne, niezależne od polityki banku centralnego. W tym przypadku podwyżki stóp procentowych przede wszystkim wpływają neutralizująco na kurs złotego - dodał ekspert.

Czytaj także: Wojna w Ukrainie. Relacja Live

Według wstępnych danych GUS, inflacja w styczniu wynosiła w Polsce 9,3 proc. Zdaniem ekonomistów wzrosty w kolejnych miesiącach są nieuniknione. Sytuację mogłoby poprawić zakończenie konfliktu w Ukrainie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Olkusz, największy transport uchodźców wojennych ze Lwowa, ponad 1800 osób

Quiz geograficzny. Wielki test o wyspach. Bez mapy nie dasz rady!

Pytanie 1 z 15
Gotlandia należy do:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE