Stopy procentowe 2022. Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) 6 kwietnia 2022

i

Autor: Pixaby Stopy procentowe 2022. Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) 6 kwietnia 2022

Stopy procentowe 2022. Sądny dzień dla kredytobiorców. O ile podniesione stopy procentowe?

2022-04-06 8:51

Stopy procentowe 2022. W środę, 6 kwietnia zbierze się Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Ta kolejny raz ma zdecydować o podniesieniu stóp procentowych w Polsce. O ile? Jak zmienią się raty kredytów?

Spis treści

  1. Stopy procentowe 2022. Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) 6 kwietnia 2022
  2. Stopy procentowe w Polsce. Co ma wpływ na tak wysoki poziom?
  3. Jak radzić sobie z rosnącymi kosztami życia?
  4. Posłuchaj podcastu z poradą, jak zbudować finansową poduszkę bezpieczeństwa.

Stopy procentowe 2022. Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) 6 kwietnia 2022

Już w środę, 6 kwietnia odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Spodziewane jest kolejne podniesienie stóp procentowych. O ile? Tego dokładnie nie wiadomo. Pewne jest jedno - podniesienie stóp procentowych znów mocno uderzy w kieszenie kredytobiorców. Jak bardzo wzrosną raty?

Przypomnijmy, że Rada Polityki Pieniężnej w marcu 2022 szósty raz z rzędu zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych. Główna referencyjna stopa wzrosła o 75 punktów bazowych do poziomu 3,50 proc. To najwięcej od lutego 2013 roku.

Stopy procentowe kwiecień 2022 - jak będą wyglądać? O ile zostaną podniesione? Większość analityków jest zgodna. Szacuje się, że stopy procentowe mogą wzrosnąć o 50 pkt bazowych - co da stawkę referencyjną do 4 proc. Istnieje jednak obawa, że mocniej polecą w górę. Mowa tu o wzroście o 0,75 pkt bazowych.

Groził innemu kierowcy pistoletem

Stopy procentowe w Polsce. Co ma wpływ na tak wysoki poziom?

Dlaczego stopy w Polsce 2022 są podnoszone? Wpływ na to ma kilka czynników. Głównym z nich jest inflacja. Przypomnijmy, że według danych GUS, ta w marcu 2022 wyniosła 10,9 proc. To najwyższy wynik od 20 lat. Niestety ta w kolejnych miesiącach będzie utrzymywać się na podobnym poziomie lub jeszcze rosnąć. Stąd właśnie prognozy o kolejnych podwyżkach stóp procentowych.

Jak radzić sobie z rosnącymi kosztami życia?

Posłuchaj podcastu z poradą, jak zbudować finansową poduszkę bezpieczeństwa.

Listen to "Poduszka bezpieczeństwa - zbuduj swoje finansowe bezpieczeństwo" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE