Stephen King wycofuje się ze współpracy z Rosją. Sprzedał tam miliony książek

i

Autor: Wikimedia commons Stephen King wycofuje się ze współpracy z Rosją. Sprzedał tam miliony książek

Stephen King wycofuje się ze współpracy z Rosją. Sprzedał tam miliony książek

2022-03-24 10:48

Wojna w Ukrainie trwa już 30 dni. W tym czasie zachodnie kraje nałożyły na Rosję sankcje, sporo firm zawiesiło swoją działalność lub definitywnie wycofało się z tego kraju. Teraz ze współpracy z państwem Władimira Putina wycofał się sam Stephen King!

Stephen King to od lat jeden z najbardziej popularnych pisarzy na świecie. Według danych z 2021 roku amerykański autor był w czołowej czwórce najlepiej zarabiających twórców. Został on wyprzedzony przez Elisabeth Badinter, J.K. Rowling i Jamesa Patersona. Majątek Kinga szacowany jest na około 400 milionów dolarów.

„Król horroru” jest za to najczęściej publikowanym autorem w Rosji. Z danych Rosyjskiej Izby Książki do 2015 roku Amerykanin nieustannie znajduje się w pierwszej piątce autorów pod względem liczby książek wydawanych w Federacji Rosyjskiej. Całkowity nakład jego wydań sprzedanych w Rosji od 2016 roku wyniósł prawie 6,7 mln egzemplarzy.

Jak podał serwis „Vedomosti” teraz Stephen King wycofuje się ze współpracy z państwem Władimira Putina. Amerykanin zawiesza wszystkie nowe kontrakty z tamtejszymi wydawcami. W związku z tym wszystkie kolejne książki autora nie będą pojawiały się na rynku rosyjskim. Ostatnią powieścią, która doczeka się publikacji, będzie „Billy Summers” (premiera 4 kwietnia).

King nie tylko podjął decyzję o wycofaniu się z tego bardzo lukratywnego rynku wydawniczego, ale 13 marca stanowczo potępił działania Rosji w Ukrainie. Działania na terenie naszych wschodnich sąsiadów nazwał wprost: „Wojną Putina”.

Sean Penn z prywatną wizytą w krakowskim domu fundacji Core opiekującej się uchodźcami z Ukrainy.