Środa Popielcowa 2022. Czy obowiązuje ścisły post? Co można jeść w popielec?

i

Autor: pixabay/Amplitudy

Środa Popielcowa 2022: kiedy przypada? Co można jeść tego dnia? [DATA]

2022-03-02 10:33

Środa Popielcowa to bardzo ważne święto w kościele katolickim rozpoczynające Wielki Post. Wielu z nas zastanawia się, kiedy przypada Środa Popielcowa 2022, co można jeść tego dnia? Przychodzimy z pomocą i odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania dotyczące Środy Popielcowej.

Środa Popielcowa jest świętem ruchomym, co oznacza, że nie ma stałej daty w kalendarzu. W kościele katolickim to dzień, kiedy rozpoczyna trwający 40 dni Wielki Post. Kiedy dokładnie ma to miejsce? Środa Popielcowa 2022: kiedy przypada? Co można jeść tego dnia?

Dla praktykujących katolików to bardzo ważny dzień. Pokuta i post ścisły - te dwa określenia najlepiej pasują do Środy Popielcowej. W kościołach kapłani będą sypać głowy popiołem. Popiół jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija.

Środa popielcowa 2022: kiedy przypada?

W roku 2022 Środa Popielcowa obchodzona będzie w kościołach 2 marca. Należy pamiętać, że Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia wielu wiernych wybiera się do kościoła by symbolicznie posypać głowę popiołem na znak rozpoczynającego się postu. Chociaż nie ma obowiązku uczestnictwa w mszy świętej w Popielec to jednak księża sugerują, że jest to wskazane.

Co to jest środa popielcowa?

Środa Popielcowa to, w kalendarzu katolickim, pierwszy dzień wielkiego postu, przypadający na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą, czyli między 4 lutego a 10 marca. Jest to dzień pokuty − w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia. Wierni nie są zobowiązani do uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej.

Środa popielcowa 2022: Co można jeść?

W ten dzień katolicy mają zakaz jedzenia pokarmów mięsnych, jeżeli nie chcą popełnić ciężkiego grzechu. To nie wszystko. Zgodnie z prawem kościelnym, zjeść mogą tylko jeden obfity posiłek w ciągu dnia.  Post obowiązuje wszystkich w wieku od 18 do 60 lat. Nie można również spożywać mięsa oraz pić alkoholu. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych zalecana jest już od 14. roku życia. Osoby podchodzące bardziej ascetycznie do zagadnienia ścisłego postu odżywiają się niekiedy w Środę Popielcową jedynie chlebem i wodą.

Sonda
Chciałeś/łaś kiedyś zmienić swoje nazwisko?
Uchodźcy na polskiej granicy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE