Słowacja ogłasza stan wyjątkowy i lockdown! Wprowadzono zakaz wychodzenia z domów

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Słowacja ogłasza stan wyjątkowy i lockdown! Wprowadzono zakaz wychodzenia z domów

Słowacja ogłasza stan wyjątkowy i lockdown! Wprowadzono zakaz wychodzenia z domów

2021-11-24 17:31

Słowacja ogłasza stan wyjątkowy i lockdown.Wprowadzono m.in. zakaz wychodzenia z domu, a pracodawcy będą sprawdzać certyfikaty covidowe. To w związku z niepokojąco rosnącym poziomem nowych zakażeń Covid-19. Wysoka liczba zakażeń spowodowała przeciążenie systemu ochrony zdrowia.

Słowacja wprowadza stan wyjątkowy i lockdown

Rząd Słowacji wprowadził od północy stan wyjątkowy. Jednocześnie zarządził na dwa tygodnie lockdown. Przepisy mają obowiązywać wszystkich obywateli, także zaszczepionych. Po 10 dniach rząd oceni funkcjonujące ograniczenia i jeżeli będzie je luzować, to zmiany będą dotyczyć zaszczepionych - poinformował w środę premier Eduard Heger.

Czytaj także: Słowacja ogłasza stan wyjątkowy i lockdown! Wprowadzono zakaz wychodzenia z domów

Zakaz wychodzenia z domu

Stan wyjątkowy związany jest z wprowadzeniem zakazu wychodzenia z domów. Ze wstępnych informacji wynika, że dostępne będą tylko sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Możliwa będzie droga do- i z pracy. Pracodawcy będą sprawdzać certyfikaty antycovidowe. Osoby niezaszczepione będą musiały poddawać się testom. Po 10 dniach rząd oceni skutki podjętych środków i niektóre restrykcje przestaną obowiązywać osoby zaszczepione.

Decyzja została podjęta w związku z rosnącą liczbą dziennych zakażeń SARS-CoV-2 i przeciążeniem systemu ochrony zdrowia. We wtorek laboratoria na Słowacji zanotowały ponad 10 tys. nowych zakażeń, najwięcej od wybuchu pandemii w marcu 2020 r. W szpitalach jest 3200 pacjentów z Covid-19.

Czytaj także: Wzruszający list pacjenta z COVID-19 do lekarzy. "Będę Państwu wdzięczny do końca życia"

Gdzie jeszcze obowiązuje lockdown?

Lockdown obowiązuje m.in. w Austrii. Ma się skończyć maksymalnie po 20 dniach, ale blokada dla osób niezaszczepionych jest bezterminowa. W środę ma się obyć konferencja francuskiego ministra zdrowia ws. zaostrzenia obostrzeń. Podobne wystąpienie ma się odbyć w piątek w Holandii. W środę polski minister zdrowia zapowiedział, że jeśli nie odnotujemy spadku zakażeń, możliwe będzie wprowadzenie dodatkowych obostrzeń także w Polsce, prawdopodobnie na początku grudnia.

Quiz. Totalnie trudny, czy banalnie prosty quiz? Zdecyduj: prawda, czy fałsz?

Pytanie 1 z 10
Polska graniczy z 6 państwami.
Jarmark Bożonarodzeniowy na Wrocławskim rynku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE