Słowacja ogłasza stan wyjątkowy i lockdown! Wprowadzono zakaz wychodzenia z domów

2021-11-24 17:31
Słowacja ogłasza stan wyjątkowy i lockdown! Wprowadzono zakaz wychodzenia z domów
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Słowacja ogłasza stan wyjątkowy i lockdown! Wprowadzono zakaz wychodzenia z domów

Słowacja ogłasza stan wyjątkowy i lockdown.Wprowadzono m.in. zakaz wychodzenia z domu, a pracodawcy będą sprawdzać certyfikaty covidowe. To w związku z niepokojąco rosnącym poziomem nowych zakażeń Covid-19. Wysoka liczba zakażeń spowodowała przeciążenie systemu ochrony zdrowia.

Słowacja wprowadza stan wyjątkowy i lockdown

Rząd Słowacji wprowadził od północy stan wyjątkowy. Jednocześnie zarządził na dwa tygodnie lockdown. Przepisy mają obowiązywać wszystkich obywateli, także zaszczepionych. Po 10 dniach rząd oceni funkcjonujące ograniczenia i jeżeli będzie je luzować, to zmiany będą dotyczyć zaszczepionych - poinformował w środę premier Eduard Heger.

Czytaj także: Słowacja ogłasza stan wyjątkowy i lockdown! Wprowadzono zakaz wychodzenia z domów

Zakaz wychodzenia z domu

Stan wyjątkowy związany jest z wprowadzeniem zakazu wychodzenia z domów. Ze wstępnych informacji wynika, że dostępne będą tylko sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Możliwa będzie droga do- i z pracy. Pracodawcy będą sprawdzać certyfikaty antycovidowe. Osoby niezaszczepione będą musiały poddawać się testom. Po 10 dniach rząd oceni skutki podjętych środków i niektóre restrykcje przestaną obowiązywać osoby zaszczepione.

Decyzja została podjęta w związku z rosnącą liczbą dziennych zakażeń SARS-CoV-2 i przeciążeniem systemu ochrony zdrowia. We wtorek laboratoria na Słowacji zanotowały ponad 10 tys. nowych zakażeń, najwięcej od wybuchu pandemii w marcu 2020 r. W szpitalach jest 3200 pacjentów z Covid-19.

Czytaj także: Wzruszający list pacjenta z COVID-19 do lekarzy. "Będę Państwu wdzięczny do końca życia"

Gdzie jeszcze obowiązuje lockdown?

Lockdown obowiązuje m.in. w Austrii. Ma się skończyć maksymalnie po 20 dniach, ale blokada dla osób niezaszczepionych jest bezterminowa. W środę ma się obyć konferencja francuskiego ministra zdrowia ws. zaostrzenia obostrzeń. Podobne wystąpienie ma się odbyć w piątek w Holandii. W środę polski minister zdrowia zapowiedział, że jeśli nie odnotujemy spadku zakażeń, możliwe będzie wprowadzenie dodatkowych obostrzeń także w Polsce, prawdopodobnie na początku grudnia.

Quiz. Totalnie trudny, czy banalnie prosty quiz? Zdecyduj: prawda, czy fałsz?

Pytanie 1 z 10
Polska graniczy z 6 państwami.
Jarmark Bożonarodzeniowy na Wrocławskim rynku
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze