Setki ofiar masakry w Mariupolu: Rosjanie zamiast wydobyć zwłoki, zalewają je betonem [SZOKUJĄCA RELACJA]

2022-09-02 12:08
Setki ofiar masakry w Mariupolu: Rosjanie zamiast wydobyć zwłoki, zalewają je betonem
Autor: EPA/YURI KOCHETKOV Setki ofiar masakry w Mariupolu: Rosjanie zamiast wydobyć zwłoki, zalewają je betonem

Szokująca relacja mieszkańców Mariupola. Podczas masakry w Teatrze Dramatycznym mogło zginąć nawet 800 osób. Okupacyjne władze rosyjskie mają naciskać, by nie wydobywać zwłok ofiar, tylko "po cichu" zalewać je betonem. Odór zabijają chlorem.

Setki ofiar masakry w Mariupolu

Rosyjskie okupacyjne władze w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rozkazały, by w zbombardowanym przez siły rosyjskie Teatrze Dramatycznym nie wydobywać zwłok ofiar, tylko "po cichu" zalewać je betonem - podaje Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zwłoki zalewane betonem

"Okupanci w mariupolskim Teatrze Dramatycznym zalewają betonem ciała zabitych, a woń zwłok próbują zniwelować chlorem" - pisze centrum. "Tam, gdzie jest wiele trupów, trzeba (dać) chlor i dopiero potem beton, bo jak po prostu zabetonuje się trupy, to odór jakoś przedziera się nawet przez grubą warstwę betonu" - mówią proszący o anonimowość mieszkańcy, cytowani przez Centrum Komunikacji Strategicznej ukraińskiej armii.

Według nich budowlańcy dali polecenie, by "nie robić hałasu i nie wyciągać zwłok, tylko po cichu zabetonowywać" 

Rosja ukrywa zbrodnie wojenne

W poniedziałek proukraiński doradca mera miasta Petro Andriuszczenko poinformował, że rosyjskie władze okupacyjne Mariupola chcą jak najszybciej odbudować zniszczony Teatr Dramatyczny, aby ukryć popełnioną tam zbrodnię wojenną.

Czytaj także: Trwa ukraińska ofensywa w Chersoniu. Zełeński: "Jeśli chcą przeżyć, muszą uciekać". Śledź mapę wybuchów LIVE!

19 maja Andriuszczenko mówił, że okupacyjne władze Mariupola, starając się ukryć zbrodnię, wywiozły ciała osób zamordowanych z budynku teatru i pochowały je w masowych grobach w miejscowości Stary Krym.

Ile osób zginęło w Teatrze Dramatycznym w Mariupolu?

Według agencji Associated Press w wyniku rosyjskiego ataku na teatr mogło zginąć około 600 osób; wcześniejsze szacunki podawane przez stronę ukraińską mówiły o około 300 ofiarach. 24 sierpnia wolontariusz Mychajło Puryszew, który pomagał ratować mieszkańców Mariupola podczas walk, powiadomił, że w teatrze zabito najpewniej około 800 cywilów

UkrAlina - dr Olena Babakova

Czy dostałbyś się do wojska? Sprawdź się w naszym QUIZIE!

Pytanie 1 z 9
Czy w Polsce istnieje obowiązkowy pobór do wojska?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze