Rząd dopłaci do kredytu! Czym są wakacje kredytowe? Sprawdź szczegóły nowego projektu

2022-05-09 16:08
Gigantyczne raty kredytów: Rząd szykuje pomoc. Sprawdź szczegóły!
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Gigantyczne raty kredytów: Rząd szykuje pomoc. Sprawdź szczegóły!

Gigantyczne raty kredytów w Polsce - to m.in. skutek wysokiej inflacji i wielokrotnego podnoszenia stóp procentowych. Kredytobiorcy przestają sobie radzić ze spłatą zobowiązań, które przez ostatnie miesiące wzrosły nawet kilka razy. Rząd zapowiada projekt pomocowy - w tym m.in. wakacje kredytowe czy dopłatę do kredytu. Kiedy projekt zostanie wprowadzony?

Spis treści

  1. Gigantyczne raty kredytów w Polsce. Rząd szykuje pomoc
  2. Jakie rozwiązania znajdą się w projekcie?
  3. Na czym polegają wakacje kredytowe?
  4. Dopłata do kredytu
  5. Odejście od WIBOR

Gigantyczne raty kredytów w Polsce. Rząd szykuje pomoc

Gigantyczne raty kredytów hipotecznych w Polsce. Rząd szykuje rozwiązanie, które pomoże kredytobiorcom.

- Projekt rozwiązań pomocy dla posiadaczy kredytów hipotecznych zostanie przedstawiony we wtorek i trafi do konsultacji społecznych - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. - Projekt przepisów o pomocy dla kredytobiorców trafi do "kilkudniowych, szybkich" konsultacji społecznych, w szczególności do sektora bankowego. Chodzi o to, żeby rząd ten projekt szybko przyjął, i żeby trafił do Sejmu na kolejnym jego posiedzeniu - wyjaśnił Müller.

Jak zaznaczył, premier Morawiecki w poniedziałek rozmawiał na ten temat z szefami KNF i UOKiK oraz ministrami finansów i technologii.

Jakie rozwiązania znajdą się w projekcie?

Według projektu będzie można skorzystać z trzech rozwiązań. To:

  • wakacje kredytowe,
  • dopłata do należności finansowych,
  • zmiana zasad liczenia wartości rat kredytów.

Na czym polegają wakacje kredytowe?

„Rozwiązania, które będą zawarte w projekcie przepisów, to jest kwestia wakacji kredytowych, tak, aby przez cztery miesiące w roku można było przesunąć płatność raty kredytowej, na przykład tak, żeby raz na kwartał nie płacić kredytu, bo rata zostanie spłacona w innym terminie” – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Podczas konferencji prasowej Piotr Müller przedstawił inne rozwiązania, które mają się znaleźć w projekcie przepisów dotyczących pomocy kredytobiorcom, które zostaną we wtorek przedstawione.

Dopłata do kredytu

„Dla osób w trudniejszej sytuacji finansowej będzie możliwość dopłaty do należności finansowych. Ona będzie co do zasady zwracalna, ale część środków będzie mogła zostać umorzona, jeśli spłata kredyty będzie prawidłowa” – powiedział rzecznik rządu.

Odejście od WIBOR

Rzecznik dodał, że w przepisach zostanie zawarta także kwestia zmiany zasad liczenia wysokości rat kredytów, a wiec odejście od WIBOR i stworzenie nowego mechanizmu liczenia odsetek.

- Szacujemy, że nowy system pozwoliłby obniżyć odsetki kredytowe w skali kraju o ponad 1 mld zł - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu

Według Piotra Müllera, to rozwiązanie mogłoby wejść w życie od stycznia nowego roku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?

Jakie kierunki studiowali polscy artyści?

Pytanie 1 z 8
Co studiowała Cleo?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze