Rydze - jak je rozpoznać? Gdzie zbierać? Ceny grzybów w 2022

2022-10-04 11:51
Rydze - jak je rozpoznać? Gdzie zbierać? Ceny 2022
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Lactarius deliciosus czyli inaczej po prostu rydze, to pyszne grzyby, które spotkać możemy na terenie całego kraju. Mają wyraźny, pomarańczowy kolor, dzięki czemu można je łatwo znaleźć w lesie. Ponieważ należą do grzybów blaszkowych, nie każdy decyduje się na ich zbieranie. Możemy jednak również kupić je od specjalistów! Wszystko co powinniście wiedzieć o rydzach, znajdziecie w tym artykule!

Spis treści

  1. Mleczaj rydz - jak wygląda? Jak rozpoznać rydze?
  2. Rydze - z czym można je pomylić?
  3. Gdzie zbierać rydze?
  4. Ceny grzybów w 2022 - gdzie kupić rydze?

RYDZE to grzyby jadalne na dodatek bardzo smaczne! Szczególnie pysznie prezentuje się w zalewie octowej. Niektórzy zachwalają sobie rówież rydze duszone w maśle. Zanim jednak zabierzemy się do ich przygotowania, to musimy wybrać się do lasu lub na dobrze nam znaną polanę i tak ich trochę nazbierać. Jak wygląda mleczaj rydz? Jak odróżnić rydze od grzybów trujących?

Mleczaj rydz - jak wygląda? Jak rozpoznać rydze?

Rydze posiadają charakterystyczny czerwono-pomarańczowy kolor, dzięki czemu łatwo je odróżnić. To grzyby blaszkowe, a blaszki rydza zwykle są ciemnopomarańczowe i dość geste. Ich kapelusze osiągają około o średnicy 4-10 cm. Jest on płaski i wypukły, gdy grzyb rośnie, a z czasem staje się wklęśnięty i lejkowaty. Brzeg kapelusza może być lekko podwinięty. Cechą charakterystyczną są też koncentryczne, ciemniejsze pręgi. Rydz po uszkodzeniu wydziela pomarańczowe mleczko. Przypomina on nieco sok z marchewki, a po kontakcie z powietrzem zielenieje.

Rydze - z czym można je pomylić?

Zbierając grzyby musimy być bardzo ostrożni. Rydze pomylić możemy między innymi z:

  • mleczajem wełnianką (Lactarius torminosus) 
  • olszówką, 
  • krowiakiem podwiniętym (Paxillus involutus).

Wszystkie mają podobny kolor i wklęsły kapelusz z podwiniętymi brzegami.

Gdzie zbierać rydze?

Rydze rosną na łąkach, polanach i w lasach. Zbieramy je podobnie jak inne grzyby - do przepuszczającej powietrze torby lub koszyka wiklinowego. W plastikowych siatkach i kubełkach uszkadzają się i zaparzają. Zbierając grzyby, postaraj się w jak najmniejszym stopniu uszkodzić grzybnię.

Ceny grzybów w 2022 - gdzie kupić rydze?

Świeże rydze najczęściej kupimy od lokalnych sprzedawców - na rynkach i przy drodze. Ich ceny mogą jednak być zaskakująco wysokie, nawet 50zł za kilogram. Warto zatem samemu wygodnie się ubrać i ruszyć na ich poszukiwanie. Rydze spotkamy pod koniec września i w październiku.

Sezon na grzyby czas zacząć - potraficie je rozpoznać i co o nich wiecie? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jaki grzyb jest widoczny na zdjęciu?
Sezon na grzyby czas zacząć - potraficie je rozpoznać i co o nich wiecie? [QUIZ]
Zuzia z Łodzi przeżyła koszmar. Była bita, przypalana, głodzona, więziona w pojemniku na pościel
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze