Rosjanie uderzą w sieć 5G w Polsce. Co to oznacza?

2022-04-01 9:08
Rosjanie uderzą w Polską sieć 5G. Co to oznacza?
Autor: Pixabay

Działanie łączności 5G, przewidzianej dla służb i wojska, będzie mogło być utrudniane z obwodu kaliningradzkiego - pisze w czwartek "Rzeczpospolita". Najnowsza generacja sieci komórkowej wykorzystywana jest do przesyłania danych, a także umożliwia dostęp do szybkiego internetu. Gdyby ten scenariusz się ziścił, zakłócenia odczują mieszkańcy kilku województwach.

Jak czytamy w "Rz", Kancelarie Prezydenta, Premiera, Sejmu i Senatu, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, resorty spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i obrony – to instytucje, które mają zostać podłączone do strategicznej sieci bezpieczeństwa, działającej w standardzie 5G. Gazeta wskazuje, że przede wszystkim mają z niej korzystać wojsko i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo; jej powstanie przewiduje nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, nad którą pracuje rząd. - Problem w tym, że działanie sieci będzie mogło być skutecznie utrudniane przez Rosję. Kraj ten będzie mógł negatywnie wpływać też na technologię 5G wykorzystywaną w celach cywilnych. Federacja Rosyjska ma bowiem realne możliwości zakłócania tzw. pasma 700 MHz z obwodu kaliningradzkiego - informuje "Rzeczpospolita".

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjscy żołnierze opuścili Czarnobyl. Zabrali ZAKŁADNIKÓW!

Rosjanie mają możliwość uderzyć w sieć 5G w Polsce

Przyznaje to - jak czytamy w artykule - zarówno Urząd Komunikacji Elektronicznej, jak i Exatel, spółka, która prawdopodobnie obejmie funkcję operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa. - Zakłócenie pasma 700 MHz w szerokiej skali to ryzyko bardziej potencjalne niż faktyczne – twierdzi, cytowane przez "Rz", biuro prasowe Exatela. Dodaje zarazem, że "oczywiście w obecnej sytuacji wojny rozpoczętej przez Rosję trzeba się liczyć z celowym zakłócaniem".

- Pomiary emisji sygnałów radiowych wykonane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wskazują, że obecnie w paśmie 700 MHz nie pracują stacje telewizyjne, które mogłyby zakłócić sieci 5G w Polsce. Jednak wobec braku wiążących deklaracji ze strony Federacji Rosyjskiej o trwałym zaprzestaniu wykorzystywania pasma 700 MHz przez telewizję nie ma pewności, czy w przyszłości nie zostaną włączone emisje – pisze z kolei, przywołane przez gazetę, biuro prasowe UKE.

Rosjanie uderzą w sieć 5G w Polsce. Co to oznacza?

Gdyby doszło do zakłócenia sieci 5G mogliby odczuć to mieszkańcy kilku województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego. 5G uważana jest za najnowszą generację sieci komórkowej. Działa w oparciu o wykorzystanie fal radiowych na wysokich częstotliwościach, również podłączeniu do światłowodów. Te zaś wykorzystywane są w celu transmitowania danych pomiędzy nadajnikami. Sieć 5G zapewnia także dostęp do szybkiego i stabilnego internetu.

Michal Doleżal o pożegnaniu z kadrą skoczków
Sonda
Czy wojna w Ukrainie zakończy się w maju?

Putin prowadzi wojnę także w internecie. Co to dla nas oznacza?

Posłuchaj podcastu i dowiedz się więcej o fake newsach i dezinformacji.

Listen to "Drogowskazy" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze