Rodzice z Polski żałują, że mają dzieci. Tak wynika z najnowszego badania

2021-07-24 20:52
Rodzice z Polski żałują, że mają dzieci. Tak wynika z najnowszego badania
Autor: Pexels

Rodzice z Polski żałują, że mają dzieci? To wynik badania Uniwersytetu SWPS, w którym badano ilu rodziców w naszym kraju żałuje decyzji o rodzicielstwie. - Rodzice, którzy żałują posiadania dzieci częściej mieli traumatyczne dzieciństwo, mają wyższy poziom objawów depresyjnych i niepokoju – podają badacze. Wynik badania jest zaskakujący.

Mimo że zdecydowana większość naszej populacji, bo np. aż 95 proc. mieszkańców USA, 93 proc. Europejczyków i 95 proc. Europejek. deklaruje, że chciałoby mieć dzieci, to jak się okazuje bycie rodzicem nie zawsze daje szczęście. Wskazuje na to badanie przeprowadzone przez doktora Konrada Piotrowskiego z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Według wyników tego badania, nawet aż 13 proc. polskich rodziców nie jest zadowolonych ze swojego wyboru dotyczącego posiadania dziecka. Wcześniejsze projekty badawcze sugerowały już, że w podobnej sytuacji jest nawet 8 proc. rodziców w USA i w Niemczech. Niewielkie analizy sprawdzały już też powody takich rezultatów, ale brakowało obszernych badań reprezentatywnych dla całego kraju. Psycholog z Poznania przeprowadził tymczasem ankiety wśród 1775 polskich rodziców w wieku od 18 do 40 lat oraz w dodatkowej grupie 1280 mających dzieci osób w wieku 18-30 lat.

Spis treści

  1. Rodzice z Polski żałują, że mają dzieci. Czy podjęliby jeszcze raz te samą decyzję?
  2. Żal rodzica skutkuje psychopatologią wobec dziecka

CZYTAJ TAKŻE: Czeka nas WIĘCEJ KATAKLIZMÓW. Prognozy naukowców są przerażające: "Burze będą nieruchome"

Rodzice z Polski żałują, że mają dzieci. Czy podjęliby jeszcze raz te samą decyzję?

Badacze z SWPS pytali rodziców m.in. o to, czy podjęliby taką samą decyzję dotycząca rodzicielstwa, gdyby mogli cofnąć się w czasie. Uczestnicy odpowiadali też na pytania związane z ich stanem psychicznym, sytuacją społeczną i demograficzną. W pierwszej grupie 13,6 proc., a w drugiej 10,7 proc. badanych wyraziło żal, że jest rodzicami. Osoby żałujące decyzji o rodzicielstwie pochodziły z różnych grup społecznych.

- Odkryliśmy, że rodzice, którzy żałują posiadania dzieci częściej mieli traumatyczne dzieciństwo naznaczone przemocą i odrzuceniem, mają wyższy poziom objawów depresyjnych i niepokoju, są wrażliwsi na ocenę i krytykę, a także doświadczają silnego wypalenia. Żal związany z byciem rodzicem wiązał się też z sytuacją finansową. Także wychowywanie dziecka samemu zwiększa prawdopodobieństwo, że rodzic będzie żałował posiadania dziecka - wyjaśnia autor pracy, która ukazała się na łamach pisma „PLOS ONE”.

Naukowcy podkreślają jednak, że zauważone zależności niekoniecznie świadczą o związku przyczynowo-skutkowym. Przyszłe badania będą dopiero mogły jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o przyczyny żalu i pogłębić zrozumienie zjawiska, sprawdzając np. jak różne jego nasilenie wpływa na rozwój dzieci.

Żal rodzica skutkuje psychopatologią wobec dziecka

Naukowcy podejrzewają, że samopoczucie w roli rodzica jest silnie uwarunkowane osobowościowo i co więcej żal może nasilać psychopatologię wśród rodziców oraz wzmacniać destrukcyjne postawy wobec dzieci – podaje PAP. Jak się okazuje wynik badania wskazuje na to, że żal związany z byciem rodzicem do ważna społecznie i psychologicznie sprawa. Zdaniem badaczy pomóc mogą odpowiednie działa z zakresu zdrowia publicznego, a także wsparcie rodziców, którzy mają problemy.

- Żal za bycie rodzicem obciąża nie tylko dorosłego, ale prawdopodobnie negatywnie oddziałuje na dziecko – wskazują badacze.

Więcej informacji o badaniu na stronach:

Progi zwalniające dla rowerzystów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze