Noc spadających gwiazd 2021: kiedy wypada? Kiedy oglądać rój Perseidów?

i

Autor: Pixaby Noc spadających gwiazd 2021: kiedy wypada? Kiedy oglądać rój Perseidów?

Noc spadających gwiazd 2021: kiedy wypada? Kiedy oglądać rój Perseidów? [DATA]

2021-08-13 8:54

"Noc spadających gwiazd" zbliża się wielkimi krokami. To czas, na który czeka wiele osób. Niebo zaroi się wtedy od Perseidów. Noc spadających gwiazd jest z pewnością jedną z najbardziej widowiskowych w ciągu roku. Kiedy wypada? Kiedy oglądać rój Perseidów? Sprawdźcie w naszym materiale.

"Noc spadających gwiazd" 2021: kiedy wypada?

Lato to jeden z ulubionych okresów fanów kosmosu. Właśnie wtedy wypada jeden z najbardziej widowiskowych momentów w roku. Chodzi o "noc spadających gwiazd". Obserwatorzy mogą podziwiać na niebie rój Perseidów. Co bardziej przesądni, wypowiadają życzenia, mając nadzieję, że się spełnią. W trakcie "nocy spadających gwiazd" można dostrzec nawet 100 obiektów w ciągu godziny. Kiedy obserwować rój Perseidów? "Noc spadających gwiazd" 2021 przypada na noc z 12 na 13 sierpnia (czwartek/piątek). Wtedy też na niebie będzie można dostrzec najwięcej obiektów. Ale uwaga! Niewiele osób wie, że rój Perseidów jest już widoczny dużo wcześniej.

Raport z anteny 21.07, godz.10

Rój Perseidów w lipcu?

Okazuje się, że aktywność Perseidów rozpoczyna się już w lipcu. Co prawda, nie jest tak spektakularna, jak podczas "nocy spadających gwiazd" w sierpniu, ale na niebie można już dostrzec świecące punkty. Rój Perseidów widoczny jest na nocnym niebie od 17 lipca. Co ważne, można go obserwować jeszcze po "nocy spadających gwiazd". Będzie od widoczny na naszym niebie do 24 sierpnia.

Gdzie obserwować rój Perseidów?

Gdzie najlepiej obserwować rój Perseidów? Jeśli mamy taką możliwość, to najlepiej wyjedźmy poza miasto. Światła mogą nam nieco utrudnić obserwację. Natomiast im ciemniej, tym rój Perseidów będzie lepiej widoczny. Warto wybrać jakieś wzniesienie, czy polanę. "Noc spadających gwiazd" w tym roku wypada w środku tygodnia, więc wiele osób z pewnością na następny dzień będzie musiało pójść do pracy. Zawsze można więc rój Perseidów poobserwować z balkonu lub domowego ogródka.

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?