Restauracje OTWARTE od 29 maja! [ZASADY, OBOSTRZENIA]

i

Autor: pexels Restauracje OTWARTE od 29 maja! [ZASADY, OBOSTRZENIA]

Restauracje OTWARTE od 29 maja! Rząd podjął decyzję. Jakie obostrzenia w restauracjach?

2021-05-07 14:03

Restauracje otwarte od 29 maja! Jest oficjalna decyzja rządu dotycząca otwarcia restauracji. Obowiązywać w nich mają obostrzenia oraz reżim sanitarny, jednak już wkrótce wszyscy będziemy mogli normalnie usiąść przy stoliku i zjeść swoje ulubione danie. Sprawdźcie, na jakich zasadach będą otwarte restauracje od 29.05.

Kiedy otwarcie restauracji? Jest oficjalna data

W czwartek, 6 maja, w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie, w którym rząd przedstawił najbliższe plany dotyczące luzowania obostrzeń w Polsce. Wśród nich jest to, na co wielu z nas czekało od dawna. Chodzi o otwarte restauracje i lokale gastronomiczne od 29 maja.

Sprawdź też: GALERIE HANDLOWE otwarte od 4 maja! Jest decyzja rządu. Jakie obostrzenia w galeriach?

Już za kilka tygodni każdy z nas wejdzie do środka, usiądzie przy stoliku i zamówi ulubione danie. Wszystko odbywać się ma w reżimie sanitarnym przewidującym m.in. ograniczenie liczby miejsc lub też zachowanie społecznego dystansu pomiędzy klientami.

Nie jest tajemnicą, że wiele restauracji i lokali gastronomicznych w Polsce pozostaje otwartych pomimo obostrzeń już od kilku miesięcy. Właściciele zdecydowali się na taki ruch, ponieważ groziło im bankructwo. Gastronomia jest jedną z branż najmocniej dotkniętych obostrzeniami oraz pandemią, ponieważ nie może normalnie funkcjonować od marca 2020 roku.

Co dokładnie przewidziano w Dzienniku Ustaw, jeśli chodzi o otwarcie restauracji od 29 maja?

Restauratorzy otworzą ogródki
Sonda
Czy nie możesz się doczekać otwarcia restauracji?

Restauracje otwarte od 29 maja. Jakie obostrzenia, zasady?

Po pierwsze, restauracje otwarte będą dla gości w środku. Goście będą mogli w nich, zajmując co drugi stolik, o ile odległość między nimi będzie wynosiła co najmniej 1,5 metra. Jeśli natomiast stoliki oddzielać będzie co najmniej metrowa przegroda, wówczas obowiązek zachowania 1,5-metrowego odstępu nie będzie obowiązywał.

Wszystko ma funkcjonować w reżimie sanitarnym – stoliki będą odpowiednio dezynfekowane, a personel obowiązywać ma zakładanie maseczek. Podobnie obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczyć będzie klientów wchodzących do lokalu, podchodzących do baru złożyć zamówienie czy wychodzących do łazienki. Maski można będzie zdjąć jedynie siedząc przy swoim stoliku.

Obostrzenia przedłużone do 5 czerwca. Co dalej?

Łagodzenie obostrzeń przewidziane w rozporządzeniu dotyczy okresu od początku maja do 5 czerwca. Co nastąpi potem? Wszystko zależy od tego, jak w naszym kraju rozwijać się będzie sytuacja pandemiczna. Jeśli liczba zakażeń utrzymywać się będzie na w miarę bezpiecznym poziomie lub spadać, rząd prawdopodobnie podejmie decyzję o dalszym luzowanie obostrzeń. Niewykluczone, że gospodarka zostanie całkowicie odmrożona, choć trudno spodziewać się, że np. pożegnamy maseczki w zamkniętych pomieszczeniach.

Pocieszającym dla niektórych jest fakt, iż oficjalnie potwierdzono koniec maseczek na zewnątrz. Obowiązek zakrywania ust i nosa w otwarte przestrzeni zostanie zniesiony 15 maja: Od 15.05. koniec z maseczkami na świeżym powietrzu. Rozporządzenie już w Dzienniku Ustaw. Co się zmieni od 15 maja?