Ratowanie zwierząt z Ukrainy utrudnione przez przepisy UE - jest PETYCJA w tej sprawie

2022-03-24 10:57
Pies w ośrodku dla uchodźców
Autor: PAP / EPA / ARKADY BUDNITSKY Pies w ośrodku dla uchodźców

Wojna w Ukrainie to nie tylko cierpienie ludzi, ale też setek tysięcy zwierząt. Niestety ich ewakuację utrudniają obowiązujące w Unii Europejskiej przepisy. Fundacja Viva apeluje o ich natychmiastową zmianę i udostępnia w tej sprawie petycję.

Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24. lutego 2022 roku. Od tamtego czasu siły wysłane przez Kreml nieustannie ostrzeliwują ukraińskie miasta zamieniając cywilne budynki w ruiny i zmuszając mieszkańców oraz mieszkanki do ucieczki. Według szacunków ONZ kraj opuściło już ponad 3 miliony osób. Wojna to jednak nie tylko dramat uciekających przed niebezpieczeństwem ludzi, ale też ich zwierząt. Niestety w pokonywaniu europejskich granic w towarzystwie psów, kotów i innych zwierząt domowych przeszkadzają przepisy UE. Aktywiści Fundacji Viva udostępnili w sieci petycję nawołującą decydentów do wprowadzenia uproszczonych zasad przewozu zwierząt. Więcej szczegółów w dalszej części artykułu.

Czytaj też: Mury Kremla obrzucił KOKTAJLAMI MOŁOTOWA - wideo podbija sieć!

Co to jest mascarpone? Co warto wiedzieć o tym włoskim serku?

Fundacja Viva: "Coraz częściej pojawiają się informacje o zawracaniu z granic transportów ze zwierzętami"

Fundacja Viva to organizacja działająca na rzecz ochrony praw zwierząt. W obliczu wojny w Ukrainie jej członkowie starają się pomagać w organizacji transportów żywności do schronisk i ewakuacji zwierząt. Aktywiści wskazują jednocześnie, że obowiązujące na terenie Unii Europejskiej przepisy w niektórych przypadkach uniemożliwiają ratunek.

Fundacji chodzi o zasady transportu komercyjnego. W przypadku przekraczania granicy z więcej niż 5. zwierzętami, wymagają one spełnienia wielu formalności na 30-dni przed wjazdem UE. To m.in. obowiązek przedstawienia wyników badań weterynaryjnych i innych dokumentów, w tym paszportów i odprawy celnej. Te przepisy w czasie wojny właściwie uniemożliwiają większe transporty zwierząt (np. ze schronisk).

Uproszczone procedury dotyczą dziś tylko zwierząt przyjeżdżających z właścicielami. Fundacja Viva apeluje o rozszerzenie ich na działalność międzynarodowych organizacji pozarządowych i instytucje zajmujących się ewakuacją zwierząt na dużą skalę. Bez tego wiele stworzeń czeka śmierć. Aktywiści donoszą, że już teraz dochodzą do nich informacje o zawracaniu transportów.

Ratujmy zwierzęta z Ukrainy - podpiszmy petycję

Fundacja zachęca do podpisania petycji skierowanej do Departamentu Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności UE. Zdaniem członków Vivy, szybkie wprowadzenie uproszczonych zasad transportu komercyjnego uchroni wiele stworzeń przed śmiercią. Link do petycji znajdziecie tutaj. Poniżej znajdziecie zaś poświęcony sprawie post z Instagrama Fundacji Viva.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze