Rosja zamyka przestrzeń powietrzną dla Polski, Czech i Bułgarii

i

Autor: pixabay.com Rosja zamyka przestrzeń powietrzną dla Polski, Czech i Bułgarii

Polska przestrzeń powietrzna ZAMKNIĘTA dla rosyjskich linii! Jest decyzja premiera

2022-02-25 14:53

Poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych - poinformował w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek Wielka Brytania w odpowiedzi na inwazję rosyjską na Ukrainę wprowadziła sankcje wobec firm rosyjskich, w tym natychmiastowy zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii dla samolotów linii Aerofłot. W odpowiedzi na tę decyzję, rosyjski urząd państwowy Rosawiacja poinformował w piątek, że Rosja zakazuje wykorzystania jej przestrzeni powietrznej dla rejsów samolotów związanych z Wielką Brytanią. Chodzi także o przeloty tranzytowe.

Również w czwartek ze względu na agresję rosyjską na Ukrainie przestrzeń powietrzną zamknęła Mołdawia.

W piątek apele ws. zamknięcia polskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów pojawiały się w mediach społecznościowych. Z wnioskiem o podjęcie pilnych działań zmierzających do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla "wszelkich rosyjskich jednostek latających zarówno wojskowych jak i cywilnych" zwrócił się w opublikowanym na Facebooku poście do premiera Mateusza Morawieckiego poseł Konfederacji Robert Winnicki.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że przepisy w sprawie zamknięcia polskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich lotów będą wprowadzone jeszcze dzisiaj w trybie pilnym. Zakaz lotów zacznie obowiązywać dzisiaj, 25 lutego o północy.