Protest pielęgniarek i położnych w Warszawie 12.05.2021. Zamiast pójść do pracy, wyjdą na ulice [UTRUDNIENIA, TRASA]

2021-05-12 14:16

Protest pielęgniarek i położnych w Warszawie 12 maja. W osiemnastu miejscach stolicy pielęgniarki i położne reprezentujące związki zawodowe 16 regionów z całego kraju wyjdą na ulice. Czego się domagają? Gdzie będą utrudnienia? Sprawdź lokalizacje. Nasz reporter będzie również na miejscu, by informować nas o kolejnych wydarzeniach.

Spis treści

  1. Protest pielęgniarek i położnych w Warszawie. Gdzie będą utrudnienia?
  2. Coraz mniej pielęgniarek
  3. Protest pielęgniarek w Warszawie 12 maja - co się dzieje? [AKTUALIZACJA]

Protest pielęgniarek i położnych w Warszawie. W środę 12 maja, czyli w Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek wyjdą na ulice. Protest odbędzie się w osiemnastu lokalizacjach.

Protest pielęgniarek i położnych w Warszawie. Gdzie będą utrudnienia?

- W 18 punktach rozpoczynamy od ulicy Wiejskiej. Bo jeszcze dodatkowo obecny rząd daje przysłowiowy gwóźdź do trumny pielęgniarstwa dając do głosowania w Sejmie ustawę o najniższych wynagrodzeniach - mówi przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Krystyna Ptok.

Biały personel będzie pikietował na trasie od Sejmu  do budynku KPRM wzdłuż al. Ujazdowskich.

Czytaj także: Puste sale i brak lekarzy. Problem z rekrutacją do szpitala Południowego w Warszawie

Coraz mniej pielęgniarek

Pielęgniarki chcą zwrócić uwagę na trudną sytuację w ochronie zdrowia. - W roku 2030 średnia wieku pielęgniarki ma wynosić 60 lat. Dochodzi do sytuacji, gdzie w kolejnych latach z systemu ochrony zdrowia w Polsce będzie odchodzić około 10500 osób w związku z uzyskaniem praw emerytalnych. A do systemu mamy około 5300 absolwentów rocznie - dodaje.

Protest pielęgniarek w stolicy

- Mamy jeden z najgorszych wskaźników z krajów europejskich, jeśli chodzi o zabezpieczenie mieszkańców w opiekę pielęgniarską, położniczą.To jest 5,3 osoby na 1000 mieszkańców - mówi Krystyna Ptok.

Protestujący domagają się wzrostu wynagrodzenia i kadr. Dodatkowo, 30 czerwca kończą się dodatki do pensji. Na razie nie wiadomo, czy będą przedłużone. Pielęgniarki zwracają także uwagę na trudne warunki pracy w czasie pandemii, podczas której życie straciło 160 pielęgniarek i położnych.

Po 12 maja protestujący w zależności od działań rządu, podejmą decyzję o ewentualnym strajku. Manifestacja 12.05.2021 odbędzie się według zasad sanitarnych. Początek o godz. 11:00.

Protest pielęgniarek w Warszawie 12 maja - co się dzieje? [AKTUALIZACJA]

11:00 - Właśnie rozpoczął się protest pod Sejmem. Manifestację zorganizowano w dzień Międzynarodowych Świąt Zawodowych Pielęgniarek i Położnych. Przypomnijmy, że w Warszawie zapowiedziano 18 legalnych zgromadzeń na trasie między Sejmem RP  Belwederem.

13:00 - Protest przebiega bez zakłóceń, choć na samym początek do pielęgniarek podchodziła policja. Była to jednak standardowa procedura. Funkcjonariusze pouczyli protestujące o zasadach bezpieczeństwa. O godzinie trzynastej nastąpiło podsumowanie protestu.

QUIZ. Najważniejsze wynalazki ludzkości w dziejach. Czy zdajesz sobie sprawę, w którym wieku powstały?

Pytanie 1 z 10
Pierwsze pismo drukowane powstało w wieku: