Protest pielęgniarek i położnych w Warszawie 12.05.2021. Zamiast pójść do pracy, wyjdą na ulice [UTRUDNIENIA, TRASA]

2021-05-12 14:16 STAN MTK

Protest pielęgniarek i położnych w Warszawie 12 maja. W osiemnastu miejscach stolicy pielęgniarki i położne reprezentujące związki zawodowe 16 regionów z całego kraju wyjdą na ulice. Czego się domagają? Gdzie będą utrudnienia? Sprawdź lokalizacje. Nasz reporter będzie również na miejscu, by informować nas o kolejnych wydarzeniach.

Spis treści

  1. Protest pielęgniarek i położnych w Warszawie. Gdzie będą utrudnienia?
  2. Coraz mniej pielęgniarek
  3. Protest pielęgniarek w Warszawie 12 maja - co się dzieje? [AKTUALIZACJA]

Protest pielęgniarek i położnych w Warszawie. W środę 12 maja, czyli w Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek wyjdą na ulice. Protest odbędzie się w osiemnastu lokalizacjach.

Protest pielęgniarek i położnych w Warszawie. Gdzie będą utrudnienia?

- W 18 punktach rozpoczynamy od ulicy Wiejskiej. Bo jeszcze dodatkowo obecny rząd daje przysłowiowy gwóźdź do trumny pielęgniarstwa dając do głosowania w Sejmie ustawę o najniższych wynagrodzeniach - mówi przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Krystyna Ptok.

Biały personel będzie pikietował na trasie od Sejmu  do budynku KPRM wzdłuż al. Ujazdowskich.

Czytaj także: Puste sale i brak lekarzy. Problem z rekrutacją do szpitala Południowego w Warszawie

Coraz mniej pielęgniarek

Pielęgniarki chcą zwrócić uwagę na trudną sytuację w ochronie zdrowia. - W roku 2030 średnia wieku pielęgniarki ma wynosić 60 lat. Dochodzi do sytuacji, gdzie w kolejnych latach z systemu ochrony zdrowia w Polsce będzie odchodzić około 10500 osób w związku z uzyskaniem praw emerytalnych. A do systemu mamy około 5300 absolwentów rocznie - dodaje.

Protest pielęgniarek w stolicy

- Mamy jeden z najgorszych wskaźników z krajów europejskich, jeśli chodzi o zabezpieczenie mieszkańców w opiekę pielęgniarską, położniczą.To jest 5,3 osoby na 1000 mieszkańców - mówi Krystyna Ptok.

Protestujący domagają się wzrostu wynagrodzenia i kadr. Dodatkowo, 30 czerwca kończą się dodatki do pensji. Na razie nie wiadomo, czy będą przedłużone. Pielęgniarki zwracają także uwagę na trudne warunki pracy w czasie pandemii, podczas której życie straciło 160 pielęgniarek i położnych.

Po 12 maja protestujący w zależności od działań rządu, podejmą decyzję o ewentualnym strajku. Manifestacja 12.05.2021 odbędzie się według zasad sanitarnych. Początek o godz. 11:00.

Protest pielęgniarek w Warszawie 12 maja - co się dzieje? [AKTUALIZACJA]

11:00 - Właśnie rozpoczął się protest pod Sejmem. Manifestację zorganizowano w dzień Międzynarodowych Świąt Zawodowych Pielęgniarek i Położnych. Przypomnijmy, że w Warszawie zapowiedziano 18 legalnych zgromadzeń na trasie między Sejmem RP  Belwederem.

13:00 - Protest przebiega bez zakłóceń, choć na samym początek do pielęgniarek podchodziła policja. Była to jednak standardowa procedura. Funkcjonariusze pouczyli protestujące o zasadach bezpieczeństwa. O godzinie trzynastej nastąpiło podsumowanie protestu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze