Ciąża

i

Autor: Freepik

Wiadomości

Projekt ustawy o finansowaniu in vitro. Komisja Zdrowia odrzuciła poprawki PiS

2023-11-29 18:10

W związku z poprawkami zgłoszonymi do projektu ustawy ws. finansowania in vitro z budżetu państwa w środę doszło do posiedzenia Komisji Zdrowia, która odrzuciła wszystkie poprawki zaproponowane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Głosowanie nad całością projektu ustawy odbędzie się o godz. 18:00.

Ustawa o finansowaniu in vitro. Komisja Zdrowia odrzuciła poprawki PiS

W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy w sprawie finansowania in vitro z budżetu państwa, w czasie którego posłowie Prawa i Sprawiedliwości zgłosili poprawki. Projekt ponownie trafił do Komisji Zdrowia w celu ich rozpatrzenia. Komisja odrzuciła wszystkie poprawki zgłoszone przez posłów PiS. Odrzucono m.in. poprawkę zgłoszoną przez posła Piotra Uścińskiego (PiS) dotyczącą - jak mówił w środę Sejmie - produkowania w metodzie in vitro "tylko tych zarodków, które mają szansę się urodzić".

Te, które będą przeniesione do łona mamy i będą mogły się rozwijać i mieć szansę narodzin. A jeżeli z jakichś powodów nie mogłyby, wystąpiłaby jakaś siła wyższa, mama by się rozchorowała, mogły być wtedy zamrożone - powiedział Uściński.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wnioskodawcy podnoszą, że z uwagi na dość wysokie koszty procedury in vitro, jej dostępność jest w Polsce obecnie ograniczona. W projekcie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację przedmiotowego programu polityki - nie mniej, niż 500 mln zł.

W umowie koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy zapisano wsparcie dla par planujących rodzicielstwo, poprzez finansowanie procedury in vitro oraz pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych, co ma być zapewnione przez państwo. Zadeklarowano realizację "nowoczesnych standardów" opieki okołoporodowej i dostęp do bezpłatnego znieczulenia.

W środę wieczorem w Sejmie, o godz. 18:00 zaplanowano głosowanie nad całością projektu ustawy.

Jakie potrawy wigilijne są charakterystyczne dla danego kraju? Zobacz co jada się w Polsce i na całym świecie!

Sejm Komisja Pegasus