Enrique Veiga

i

Autor: Fot. screen YouTube Reuters / https://www.youtube.com/channel/UChqUTb7kYRX8-EiaN3XFrSQ Enrique Veiga

PRODUKUJE WODĘ Z POWIETRZA - jego wynalazek może zrewolucjonizować Świat! [WIDEO]

2021-08-26 12:38

Ten 82-letni inżynier stworzył maszynę, która może dosłownie uratować ludzkość! Jego wynalazek potrafi pozyskiwać wodę z powietrza! Powołał też organizację, której celem jest rozpowszechnienie urządzenia w obozach dla uchodźców. Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu.

Brak dostępu do wody pitnej to jeden z największych problemów ludzkości. W wielu krajach afrykańskich, których rozwój zahamowały lata europejskiego kolonializmu, nie ma infrastruktury wodociągowej, a zasoby wody pitnej są zwyczajnie niewystarczające. Kryzys hydrologiczny na Świecie pogłębia się przez katastrofę klimatyczną - badacze nie mają złudzeń co do tego, że susze będą dotykały coraz większych terenów. W tej sytuacji wynalazek 82-letniego inżyniera może być dla ludzkości prawdziwym ratunkiem! Stworzone przez niego urządzenie pozwala na pozyskanie wody pitnej z atmosfery! Jak działa ta rewolucyjna maszyna? O tym w dalszej części artykułu.

Przedstawiciele miasta przejęli szpital Południowy. Weszli w asyście straży miejskiej

Kolejną zaletą wynalazku Enrique Veigi jest prostota wykonania, co przekłada się na łatwość obsługi. Stworzona przez inżyniera firma Aquaer zaopatrzyła w ekstraktory kilka rejonów Namibii oraz obóz dla uchodźców w Libanie.

Jak działa maszyna do pozyskiwania wody z powietrza?

Co ciekawe zasada działania ekstraktora jest podobna do tej z... klimatyzatorów! Obie technologie wykorzystują bowiem zjawisko kondensacji, która następuje przy schłodzeniu powietrza. W przeciwieństwie do klimatyzatorów, maszyna Hiszpana jest jednak zaprojektowana tak, by pozyskiwała ciecz.

Rewolucyjna, tania i prosta - ta maszyna pozyskuje wodę z powietrza

Enrique Veiga to obecnie 82-letni inżynier z Hiszpanii. Pierwszy ekstraktor wody stworzył jeszcze w latach 90-tych, gdy to jego kraj zmagał się z suszami. Tamta wersja nie sprawdzała się jednak w upale i działała tylko przy niskiej wilgotności powietrza. Niedawno opracował prototypy ulepszonego ekstraktora. Maszyna jest bardziej niezawodna (pracuje nawet przy 40 stopniach Celsjusza i wilgotności sięgającej 15%) i wydajniejsza - mała wersja (którą zmieści się nawet na niewielkim wózku transportowym) może wyprodukować od 50 do 75 litrów wody. Większa daje możliwość uzyskania nawet 5000 litrów wody w ciągu 24 godzin!

Ekstraktor wody w obozach dla uchodźców

Hiszpański inżynier powołał też organizację non-profit Water Inception. Jej celem jest dostarczanie ekstraktora wody do obozów dla uchodźców oraz innych regionów w potrzebie.

Źródło: www.reuters.com