Najniższa krajowa w 2023 roku będzie wynosić 3800 zł?

i

Autor: Wielkopolska Policja Najniższa krajowa w 2023 roku będzie wynosić 3800 zł?

Prawie 4 TYSIĄCE płacy minimalnej!? I to już w przyszłym roku!

2022-05-13 10:33

W 2023 roku płaca minimalna ma pójść mocno do góry! Co najmniej o 400 złotych. Jednak to może nie być koniec. Analitycy przewidują, iż w przyszłym roku możemy być świadkami podniesienia płacy minimalnej aż dwukrotnie. W styczniu i w lipcu. Wszystko przez galopującą inflację.

W przyszłym roku czekają nas najprawdopodobniej dwie waloryzacje minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest to związane ze wskaźnikiem inflacji. Zgodnie z ustawą o płacy minimalnej, przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku musi wzrastać w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen.

Przypomnijmy, iż w 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 3 010 zł brutto.

Ministerstwo z propozycją wysokości płacy minimalnej czekało na publikację przez Główny Urząd Statystyczny przeciętnego wynagrodzenia w I kw. 2022 roku. Właśnie poznaliśmy te kwotę. To 6235,22 zł. Wstępna propozycja wysokości płacy minimalnej ustalana jest też w oparciu o prognozowaną na kolejny rok wysokość wzrostu cen czyli o inflację. Z przepisów wynika, że obecny poziom inflacji jest podstawą do dwóch podwyżek płacy minimalnej w przyszłym roku.

Jak prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego, szczyt inflacyjny osiągnie punkt kulminacyjny w miesiącach letnich. Wtedy to możemy spodziewać się inflacji w wysokości 13-14 proc. Głównym czynnikiem takiego stanu są rosnące ceny żywności, choć nie bez znaczenia jest sytuacja geopolityczna. 

Czy zdalna edukacja zostanie po pandemii?

W związku z tym wszystkim minimalne wynagrodzenie w 2023 musi pójść w górę, i to znacznie. Dziennik Gazeta Prawna podaje, że przyszłoroczne najniższe wynagrodzenie będzie wynosiło prawdopodobnie co najmniej 3 416,30 zł, czyli o 406,30 zł więcej niż obecnie. Taka podwyżka jest możliwa już od początku przyszłego roku. To jednak nie koniec. Planowane ponad 5 proc. inflacji powoduje, że płaca minimalna będzie musiała także wzrosnąć w lipcu 2023 roku. Mając na uwadze, że będzie to rok wyborczy należy się spodziewać, że rząd zaproponuje nawet 3500 zł od stycznia 2023 i 3800 zł od lipca 2023 - to przewidywania ekspertów.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami do ustalenia wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się dodatku za pracę w nadgodzinach, dodatku za staż pracy, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 r. do minimalnej pensji nie wlicza się również dodatku za pracę w nocy.

Pracowników taka informacja w wzroście pensji minimalnej może nieco uspokoić. W końcu ceny idą w górą z dnia na dzień. Dla przedsiębiorców oznacza to jednak duży wzrost kosztów. Konfederacja Lewiatan przewiduje, że rozmowy w Radzie Dialogu Społecznego dotyczące wysokości płacy minimalnej w 2023 roku będą trudne.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!