szef

i

Autor: Pixabay.com Pracodawca pozwie do sądu niezaszczepionego pracownika? Będzie nowy projekt rządu

Pracujesz na umowie o pracę? Wchodzą w życie spore zmiany w kwestii zwolnień!

2022-02-02 11:06

W Kodeksie Pracy pojawi się wiele ważnych zmian w 2022 roku. Zmiany dotkną zarówno pracowników, jak i pracodawców w Polsce. Jedna z nich dotyczy zwolnień. Pracujesz na umowie o pracę? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Przyszły rok to prawdziwa rewolucja w prawie pracy. Zmian będzie naprawdę sporo. Niektóre okażą się jak najbardziej korzystne zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy, inne przysporzą sporo kłopotów. Faktem jest jednak to, że zapewne pomogą rozwiązać dotychczas występujące problemy w miejscach pracy.

Zmiany w Kodeksie pracy przewiduje rząd i zapowiedział to już w planie działań legislacyjnych na drugi kwartał 2022 r. Sprawdź, jakie zmiany szykują się w kodeksie pracy w 2022 roku.

Pracujesz na umowie o pracę? Wchodzą w życie spore zmiany dot. zwolnień!

Okazuje się, że szykowane są niemałe modyfikacje dotyczące wypowiadania umów o pracę na czas określony.

To prawdziwa rewolucja, bo obecnie taki wymóg dotyczy tylko kontraktów bezterminowych. Po zmianie trudniej będzie rozwiązać umowy czasowe m.in. z uwagi na ryzyko zaskarżenia powodów zwolnienia do sądu. Co więcej, obowiązkowa będzie też konsultacja zamiaru wypowiedzenia z reprezentującym pracownika związkiem zawodowym 

- opisuje Dziennik Gazeta Prawna. 

Firm będą musiały podać uzasadnienie zwolnienia. Przypominamy, że taka konieczność dotychczas była przypisana wyłącznie do umów bezterminowych. W praktyce, jak zauważa Dziennik Gazeta Prawna, utrudni to zwalnianie pracowników. Ci, którzy nie będą zgadzali się z uzasadnieniem decyzji, będą mogli je zaskarżyć do sądu i domagać się przywrócenia do pracy.

Polscy sportowcy na igrzyskach zimowych. Wielu spotkał tragiczny los. Niezapomniani