TO młodzieżowe słowo jest NAJPOPULARNIEJSZE. ŚPIULKOLOT daleko za podium!

i

Autor: Pixabay.com TO młodzieżowe słowo jest NAJPOPULARNIEJSZE. ŚPIULKOLOT daleko za podium!

Poznaliśmy NAJBARDZIEJ ZNIENAWIDZONE słowo roku 2021! Kogoś to zaskakuje?

2021-12-16 13:06

Znamy najbardziej znienawidzone słowo 2021 roku! Wszystko dzięki badaniom, przeprowadzonym na reprezentatywnej próbie Polaków. Prawdopodobnie wielu z czytelników nie będzie zaskoczonych tym, które słówko zdobyło w tym zestawieniu najwięcej głosów.

"Koronawirus - to najbardziej przez Polaków znienawidzone słowo roku 2021. Oto wniosek płynący z badań przeprowadzonych przez firmę Babbel w grudniu 2021 roku. Aż 25 proc. ankietowanych wskazało je jako swojego "faworyta" w tym zestawieniu. 18 proc. badanych wybrało pokrewne słowo "pandemia", zaś 15 proc. - "lockdown".

Jak wynika z badania, Polaków denerwuje również neologizm związany ze stanem pandemii. "Koronaświrus" to wybór 12 proc. Polaków. 11 proc. wskazało natomiast słowo "polexit", oznaczające potencjalne opuszczenie przez Polskę Unii Europejskiej.

- Widzimy wyraźnie, że najbardziej znienawidzone słowa odzwierciedlają nasze największe frustracje 2021 roku - skomentował wyniki badania Todd Ehresmann, starszy lingwista w Babbel.

Przypomnijmy, że na początku grudnia poznaliśmy zwycięzcę zorganizowanego przez wydawnictwo PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, VI plebiscytu "Młodzieżowe Słowo Roku". Słowem roku 2021 r. zostało złożenie "śpiulkolot". Głosowało na nie 9656 internautów.

Według słownika PWN ma ono dwie definicje:

  1. miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, śpiulkać to ‘spać’
  2. dosłownie ‘samolot do spania’, ‘boarding do snu’, czyli udanie się na odpoczynek. Używane często w odniesieniu do zwierząt, gdy ucinają sobie drzemkę – wtedy mówimy, że ‘boardingują do śpiulkolotu’, czyli szykują się do snu.

Drugie miejsce w plebiscycie zajęło słowo "naura", zaś trzecią pozycję - sformuowanie "Twoja stara".

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Początek remontu Wojska Polskiego