Potężne burze i trąby powietrzne w Polsce. IMGW ostrzega: To będzie bardzo intensywne 36 godzin

i

Autor: pixabay.com/ mapa IMGW Potężne burze i trąby powietrzne w Polsce. IMGW ostrzega: "To będzie bardzo intensywne 36 godzin"

Potężne burze i trąby powietrzne w Polsce. IMGW ostrzega: "To będzie bardzo intensywne 36 godzin"

2021-07-08 8:08

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają! W czwartek wieczorem i w nocy czeka nas kulminacja niebezpiecznych zjawisk. Nad Polską przejdą potężne burze z gradem, nawałnice, a nawet trąby powietrzne. "To będzie bardzo intensywne 36 godzin" - powiedziała synoptyk IMGW Anna Woźniak.

Najbliższe dni przyniosą dynamiczną, burzową pogodę. Według prognoz kulminacja niebezpiecznych zjawisk przypadnie na czwartkowy wieczór i noc. Pierwsze burze zaczną występować już od południa w centralno-północnej części Polski. Do godzin wieczornych burze będą trwać w pasie od Warmii, przez woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie, aż po woj. łódzkie i częściowo wielkopolskie, a także w Karpatach Zachodnich, głównie w Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz w Tatrach i na Podhalu. "W tych miejscach opady mogą sięgać nawet do 50 mm" - powiedziała synoptyk. Jak wskazała synoptyk, burzom będą towarzyszyć intensywne porywy wiatru do 90 km/h.

Potężne burze i trąby powietrzne w Polsce. IMGW ostrzega: "To będzie bardzo intensywne 36 godzin"

- Kulminacja niebezpiecznych zjawisk prawdopodobnie przypadnie na godziny wieczorne w czwartek i noc z czwartku na piątek - zapowiedziała Woźniak. - To będzie bardzo intensywne 36 godzin - podkreśliła. Wyjaśniła, że wówczas w zachodniej części kraju wystąpią burze z ulewami, intensywnymi opadami deszczu do 50 mm, a także nawałnicami i gradem, którym towarzyszyć będą porywy wiatru miejscami osiągającymi 100 km/h.

- Możliwe są nawałnice i trąby powietrzne - zapowiedziała synoptyk. Zaznaczyła przy tym, że w związku z sytuacją pogodową, możliwe będą interwencje straży pożarnej wynikające z podtopień lub zniszczeń budynków intensywnymi porywami wiatru.

Raport z anteny 7.07, godz.10

Piątek również przyniesie intensywne i groźne zjawiska. Niemal w całym kraju występować będą przelotne opady deszczu i gwałtowne burze z gradem. Ulewy, które dadzą sumy opadów nawet 50-60 mm na 12 godzin, powodować będą lokalne podtopienia, szczególnie na obszarach zurbanizowanych. Porywy wiatru do 100 km/h. Spokojniej będzie tylko na krańcach wschodnich.

Do piątku, gdy nad Polską będzie gorąca masa powietrza, zostaną z nami także upały. W miarę przemieszczania się strefy frontu obszar nimi zagrożony będzie się stopniowo zmniejszał, jednak we wschodniej połowie Polski trzeba się spodziewać temperatury maksymalnej od 28 do 33 st. C. Ponieważ temperatura nocami w tym rejonie nie będzie spadać poniżej 18-21 st. C, odczucie gorąca będzie potęgowane, biometr będzie niekorzystny.

Gdzie jest burza 08.07.2021? Śledź radar burz online [MAPA BURZ NA ŻYWO]

W każdej chwili można sprawdzić, gdzie obecnie trwa burza bądź czy właśnie zbliża się w kierunku naszego regionu. Jak to zrobić? To bardzo proste. Wystarczy skorzystać z radaru burz online w serwisie blitzortung.org. Mapa burz online jest aktualizowana na bieżąco. Dlatego też można śledzić, w jakim kierunku przesuwają się chmury burzowe i czy są już blisko miejscowości, w której przebywamy.